Novinářka natočila muslimská předměstí ve Francii. To, co se tam děje, rozzuřilo aktivisty i politiky + VIDEO

Paříž – Velký ohlas vyvolala zpráva televizního kanálu France 2. Ta pomocí skryté kamery ukazuje, jak nejsou ženy vítány v barech a kavárnách ve většinově muslimských oblastech na předměstí Paříže. Mnozí z mužů jsou k ženám, které se tam objeví, otevřeně nepřátelští a nelíbí se jim jejich přítomnost na veřejnosti, ukazuje reportáž.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Muslimské ženy v hidžábu a nikábu
doporučujeme

Ženy jsou ve veřejném prostoru na neviditelné a jsou nevítané v kavárnách a barech. Tak vypadá realita na francouzských předměstích, ukazuje zpráva kanálu France 2. Novinářka Caroline Sinzová se vydala do Saint-Denis, komunity, kde se 36 procent obyvatel narodilo jinde než ve Francii. „Kavárny a ulice mají něco společného: ženy jako by odtud byly vymazány. V některých čtvrtích muži vyloženě zabírají veřejná místa a ženy trpí," cituje z reportáž server Breitbart.

Záběry pořízené skrytou kamerou ukazují, jak muži reagují, když do kavárny v této oblasti vstoupí žena. Dvě aktivistky se tam vydaly pod záminkou, že hledají kamarádku. Jedním ze zákazníků jim však bylo řečeno „že je lepší počkat venku", zatímco další ženám řekl, že „v této kavárně, neexistuje diverzita". „V kavárně nedochází k míšení pohlaví. Jsme v Sevran [v Saint-Denis], nejsme v Paříži. Tady je jiná mentalita – tady je to jako zpátky doma," řekl ženám tamní manažer.

Reportáž vyvolala ostré reakce ze strany aktivistek ze skupiny La Brigade des Mères, česky Brigáda matek, která se snaží obnovit rovnost žen a mužů ve francouzských problémových oblastech. Skupina říká, že ženy v mnoha společenstvích se nyní příliš bojí vyjít ven, protože gangy mladých mužů vládnou některým ulicím.

Pascale Boistard, ministr pro práva žen práva, podle server Express přiznává: „V současné době existují oblastí v naší zemi, kam už ženy nemohou jít."

Brigáda matek Sinzové potvrdila, že konzervativní muslimští muži výrazně ovlivňují dění na předměstích ve Francii, a to od městských nepokojů v roce 2005. Pravidelně prý pod vlivem náboženského fundamentalismu vyhrožují ženám, které na ulici třeba navážou rozhovor s cizím člověkem, který je osloví z auta.

Novinářka kanálu Francie 2 se vydala také do jedné z čtvrtí v Lyonu, kde jsou ulice prokazatelně obsazené výhradně muslimskými muži. Mladá bílá žena, která tam pracuje jako chůva, říká, že by ji ani ve snu nenapadlo nosit sukni nebo make-up, snaží se prý ze všech sil, aby zůstala bez povšimnutí. „Jednoduše řečeno, máme strach," vysvětluje novinářce, která se ji ptá, proč se tak chová.

Státní tajemnice pro digitální záležitosti a inovace Axelle Lemaireová uvedla, že reportáž ukazuje „nesnesitelné" příklady „diskriminace žen". Ministr práce Eric Woerth uvedl, že tyto scény odkryté ve zprávě „zasadily dýku do srdce republiky", a vyzval nového premiéra Bernarda Cazeneuvea, aby přijal potřebná opatření.

Autorka reportáže pak také dodala, že cítila, že je třeba „porušit zákon mlčení" o ženách ve veřejném prostoru v určitých oblastech Francie. Největší překážkou, na kterou narazila, bylo najít ženy, které byly ochotny se se svými starostmi podělit a nechat se alespoň částečně natočit na kameru. „Bojí se. Mnohé z nich už v různých městech promluvily a byly pak uráženy a napadány. Takže teď, aby se ochránily a nebyly pod tlakem, rozhodly se pro cenzuru a raději mlčí," dodala novinářka.

Loading...
Témata: Francie | Muslimové | ženy
Vstupte do diskuze (54)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Demoliční stroj z Česka v akci. V Prešově se bourá poničený panelák

16.12.2019 12:20 Deset dnů po explozi zemního plynu a následném požáru ve dvanáctipatrovém domě v Prešově na…

Klimatický balíček: Německá vláda a spolkové země se dohodly, cena CO2…

16.12.2019 10:58 Zástupci německé vlády se v noci na dnešek domluvili s představiteli spolkových zemí na zvýšení…

Greta si stěžovala na cestu narvaným vlakem. Záhy přišel stěr od Deutsche…

15.12.2019 21:47 Aktualizováno Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Alpách zabíjely laviny. Itálie hlásí tři mrtvé, Rakousko jednoho

15.12.2019 21:22 Při pádu lavin v italských Alpách dnes na třech různých místech přišli o život tři lidé, další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama