VIDEO: Stovky demonstrantů zablokovaly východy z polského parlamentu. Dvě stě poslanců tam nocovalo

Varšava - Několik stovek příznivců opozice zablokovalo v noci na dnešek všechny východy z budovy polského parlamentu ve Varšavě, ve které se podle agentury AFP nachází kromě premiérky Beaty Szydlové a předsedy vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského také více než dvě stovky poslanců. Policie demonstranty vyzvala k uvolnění východů a pohrozila použitím násilí, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Stovky demonstrantů zablokovaly východy z polského parlamentu (16.-17.12.2016).
doporučujeme

Několik vládních poslanců se pokusilo opustit budovu parlamentu, jejich vozy ale byly v obklíčení protestujících, a proto svou snahu zakrátko vzdali. Policisté, jichž je na místě podle agentury Reuters několik stovek, se pokusili demonstranty rozehnat, nebyli ale zatím úspěšní.

Fotogalerie:  

"Ústava", "svobodná média" nebo "nevyjdete do Vánoc" skandoval dav protestujících u parlamentu, ke kterému se připojilo i několik poslanců opoziční Občanské platformy (PO).

Už v pátek večer před budovou parlamentu demonstrovalo několik tisíc lidí, kteří vyslyšeli volání Výboru na obranu demokracie (KOD). Protest byl namířený proti návrhu, který má novinářům omezit vstup do Sejmu. Zablokovat východy z budovy parlamentu se ale protestující rozhodli poté, co vládní poslanci podle nich v rozporu se zákonem schválili státní rozpočet na příští rok.

Asi tři desítky poslanců opozice totiž v pátek blokovaly zasedací místnost, a maršálek Sejmu Marek Kuchciński tak hlasování o nejdůležitějším zákonu roku přesunul mimo hlavní zasedací místnost. Stalo se tak poprvé od roku 1989, upozornila agentura Reuters. Do místnosti, kde hlasování proběhlo, se údajně nedostali někteří opoziční poslanci.

"'Zasedání' bylo nelegální. Tečka. Tohle je ústavní krize," uvedl na sociální síti předseda Občanské platformy Grzegorz Schetyna.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie dnes hlásí dalších 541 obětí covid-19

08.04.2020 21:43 Aktualizováno O 541 úmrtí v nemocničním prostředí narostla dnes oficiální bilance epidemie nemoci covid-19 ve…

Polsko ohlásilo 30 úmrtí na koronavirus během jediného dne

08.04.2020 20:17 V Polsku dnes 30 lidí podlehlo nemoci covid-19, vyvolané koronavirem. Oznámilo to ministerstvo…

Ve Švýcarsku i Rakousku klesá počet nově nakažených, kvůli covid-19 se…

08.04.2020 19:43 Aktualizováno Ve Švýcarsku začíná klesat počet nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Třetí den v řadě…

Brusel dá miliardy eur na boj s koronavirem ve zranitelných zemích

08.04.2020 18:53 Evropská unie část peněz určených na rozvojovou pomoc přesměruje na podporu boje s koronavirem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy