Ve Varšavě další den protestují tisíce lidí proti vládě

Varšava - Tisíce lidí dnes na výzvu polské opozice protestují před prezidentským palácem ve Varšavě. Žádají, aby prezident Adrzej Duda zasáhl proti krokům vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), které podle nich ohrožují demokracii, uvedla agentura AP.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Desetitisíce Poláků demonstrovaly proti vládě (13.12.2016).
doporučujeme

Podle polské televizní stanice TVN 24 policie vyslala kvůli zajištění bezpečnosti před sídlem prezidenta posily v počtu 500 mužů. List Gazeta Wyborcza uvedl, že podle neoficiálních zdrojů policisté dostali za úkol střežit kanceláře PiS.

Dnešní protesty v centru Varšavy navázaly na noční blokádu východů z parlamentu, k níž došlo poté, co vládní poslanci podle opozice nezákonným postupem schválili státní rozpočet pro příští rok.

Psali jsme:  

Lidé s vlajkami Evropské unie nebo Polska se před sídlem prezidenta začali scházet před polednem. Dav se rozrostl na několik tisíc lidí, kteří skandují hesla jako: "Vláda je nepřítelem demokracie!", "Svoboda, rovnost, demokracie" nebo "Přestaň mlčet, prezidente! Hanba v polském parlamentu!". Mezi lidmi jsou stoupenci různých opozičních uskupení včetně parlamentních stran Občanská platforma (PO), Moderní nebo neparlamentního hnutí Výbor pro obranu demokracie (KOD).

Podle polských médií byly do Varšavy povolány policejní posily čítající 500 mužů. Stanice TVN 24 uvedla, že mají navýšit kapacity s ohledem na to, že část policistů střežila v noci protest před parlamentem. List Gazeta Wyborza dnes napsal, že někteří policisté mají nařízeno sledovat kanceláře vládní strany PiS.

Od prezidentského paláce se část demonstrantů přesunula zpět před budovu parlamentu, v níž od pátku zůstali zákonodárci Občanské platformy. Poslanecký klub největší opoziční strany nesouhlasí s tím, že o rozpočtu se hlasovalo mimo jednací sál. O přesunu do jiné místnosti rozhodl v pátek maršálek Sejmu (dolní parlamentní komory) Marek Kuchciński, protože asi tři desítky poslanců opozice v pátek blokovaly zasedací místnost. Podle opozice část poslanců neměla do hlasovací místnosti přístup.

Občanské platforma i strana Moderní dnes vznesly požadavek na svolání nové schůze na 20. prosince. Chtějí o rozpočtu hlasovat znovu. Předseda Moderních Ryzsard Petru dnes také prohlásil, že pokud PiS ztratila důvěru lidí, budou nezbytné předčasné volby.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejrychleji rostoucí hrozba? Na islamismus zapomeňte, píše prestižní deník

22.02.2020 00:01 NÁZOR - Západní bezpečnostní složky donedávna zřejmě podceňovaly hrozbu bělošských rasistů a příliš…

Rozpočtový summit EU skončil. K dohodě se nedospělo

21.02.2020 21:29 Aktualizováno Mimořádný summit Evropské unie věnovaný víceletému rozpočtu bloku dnes večer po dvou dnech skončil…

Neúspěch summitu EU podle Babiše českou ekonomiku neohrozí

21.02.2020 21:14 Dnešní výsledek summitu Evropské unie rozpočtu EU na další období, který skončil bez dohody,…

Thunbergová vyčetla v Hamburku politikům, že dostatečně nechrání klima

21.02.2020 20:08 Švédská aktivistka Greta Thunbergová se dnes v severoněmeckém přístavním městě Hamburk zúčastnila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama