V Polsku je zle: Opozice žaluje šéfa Sejmu. Pokus o svržení vlády, kontruje Szydlová

Varšava - Polská opozice dnes na maršálka Sejmu Marka Kuchcińského podává trestní oznámení kvůli pátečnímu hlasování o rozpočtu, před nímž skupina poslanců zablokovala jednací sál. Značně napjatou situce v zemi se dnes pokusí vyřešit prezident Andrzej Duda.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Strana Právo a spravedlnost (PiS)
doporučujeme

Nejsilnější opoziční strana Občanská platforma (PO) viní Kuchcińského z porušení zákona, jehož se podle ní dopustil tím, že povolil hlasování o rozpočtu mimo jednací sál, kde opozice blokovala řečnický pult. "Maršálek překročil své pravomoci, když poslal svou ochranku proti poslancům," citovala dnes polská agentura PAP poslance PO Cezaryho Tomczyka.

Šéf dalšího opozičního uskupení Moderní Ryszard Petru v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Zet řekl, že dnešek je posledním dnem k vyřešení současného konfliktu, jinak vláda ztratí legitimitu a měly by následovat předčasné volby.

Skupina oponentů současné konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) dnes pokračuje v blokádě poslaneckého jednacího sálu, kde chce v případě potřeby setrvat až do dalšího zasedání plánovaného na 11. ledna. Stoupenci opozice chystají po víkendových protestech další demonstraci proti krokům PiS, které označují za nedemokratické.

Kromě rozpočtu jsou příčinou současného vyhrocení napětí i navrhovaná nová pravidla práce novinářů v Sejmu, která zamezují natáčení uvnitř jednacího sálu. Skupina médií kvůli návrhu v pátek bojkotovala přenos z rozpočtového jednání Sejmu.

Premiérka Beata Szydlová v rozhovoru otištěném v dnešním vydání týdeníku wSieci uvedla, že poslední události se vymykají všem normám. "Je to vlna nenávisti, která se rozlévá, všudypřítomnost agresivity... to je jednoduše snaha o svržení vlády a zvrácení výsledku voleb," řekla.

Psali jsme:  

Kriticky se k protestům stavějí i další členové polské vlády. Ministr zahraničí Witold Waszczykowski dnes novinářům řekl, že opozici nejde o dodržování demokratických principů, ale že jen hledá záminku k vyvolání masových protestů.

Podle předsedy PO Grzegorze Schetyny se k některým krokům vlády postavil v neděli kriticky i prezident Duda, který je bývalým členem PiS a většinou nemá ani proti kontroverzním rozhodnutím vlády námitky. Dudův mluvčí dnes Schetynovi vzkázal, že jeho požadavek na uspořádání společné schůzky s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyńským prezident nevyslyší. Duda se dnes ale kvůli řešení situace sejde se zástupci vlády.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polští horníci zablokovali trať, po které se přiváží ruské uhlí

18.02.2020 18:21 Polští horníci, kteří se kvůli dovozu levnějšího uhlí z Ruska obávají o práci, dnes na několik…

Uprchlíci berou ztečí Kanárské ostrovy, pátrá se po třech člunech

18.02.2020 18:00 Španělská civilní garda pátrá poblíž Kanárských ostrovů po třech člunech s uprchlíky. Byly na nich…

Mela ve slovenském parlamentu. Nezařazení poslanci okupovali řečnický pult

18.02.2020 17:43 Aktualizováno Skupina šesti nezařazených poslanců dnes obsadila řečnický pult v jednacím sálu slovenského…

Zóna bez gayů? Francouzské město je v šoku, ruší partnerství s polskou obcí

18.02.2020 16:32 Město Saint-Jean-de-Braye ve střední Francii po 25 letech končí spolupráci s partnerskou obcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama