Teror v Berlíně je útokem proti kulturní identitě Evropy, soudí Fico. Muslimy na Slovensku nechce

Bratislava/Berlín/Moskva - Slovenský premiér Robert Fico označil pondělní masakr v Berlíně za útok proti kulturní identitě Evropy. Také obhajoval opatření, které Slovensko prosazovalo během migrační krize. Německu už kondoloval ruský prezident Vladimir Putin, atentát odsoudil také Washington.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Rober Fico, slovenský premiér
doporučujeme

Podezřelým z činu je migrant, který v Německu získal status uprchlíka. Slovensko v reakci zpřísnilo bezpečnostní opatření, informace o bezprostředním ohrožení země pod Tatrami nicméně slovenské úřady nemají.

"Útok na lidi, kteří se setkávají na vánočních trzích a kteří se do jisté míry připravují na Vánoce, považuji za útok proti kulturní identitě Evropy. Musíme veřejnosti říci, že útoky, které probíhají, jsou i útoky proti evropské identitě," řekl dnes Fico novinářům.

Psali jsme:  

Předseda slovenské vlády také obhajoval podání žaloby proti rozhodnutí většiny členských zemí EU o povinných kvótách na přerozdělování migrantů mezi státy evropské osmadvacítky. Fico zopakoval, že pokud bude předsedou slovenské vlády, nebude souhlasit s vytvořením ucelené muslimské komunity na Slovensku.

Podle Fica útok v Berlíně změní postoj vícero členských států EU k migraci. "Veřejnost v Evropě bude oprávněně očekávat podstatně razantnější opatření, která zajistí, že lidé budou moci klidněji trávit své volné chvíle," řekl premiér.

"Zavedli jsme ochranu našich hranic s Českou republikou a Rakouskem pro případ přesunu ať již podezřelých nebo kohokoli, kdo by se mohl teoreticky podílet na útoku," uvedl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Psali jsme:  

"Tento zločin proti mírumilovným civilistům je svým surovým cynismem šokující," napsal Putin v telegramu, který podle kremelské tiskové služby zaslal německé kancléřce Angele Merkelové a prezidentovi Joachimu Gauckovi. Útok podle agentury Reuters odsoudil i Donald Trump. Ještě dřív než německá policie sdělila, kdo je za něj zodpovědný, spojil zločin s "islamistickými teroristy".

Barack Obama podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta v dnešním telefonátu s Merkelovou vyjádřil kancléřce hlubokou soustrast a požádal ji, aby předala jeho kondolenci i rodinám obětí. Zároveň popřál zraněným brzké uzdravení.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Demoliční stroj z Česka v akci. V Prešově se bourá poničený panelák

16.12.2019 12:20 Deset dnů po explozi zemního plynu a následném požáru ve dvanáctipatrovém domě v Prešově na…

Klimatický balíček: Německá vláda a spolkové země se dohodly, cena CO2…

16.12.2019 10:58 Zástupci německé vlády se v noci na dnešek domluvili s představiteli spolkových zemí na zvýšení…

Greta si stěžovala na cestu narvaným vlakem. Záhy přišel stěr od Deutsche…

15.12.2019 21:47 Aktualizováno Reklamu německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) rozhodně neudělala švédská aktivistka…

V Alpách zabíjely laviny. Itálie hlásí tři mrtvé, Rakousko jednoho

15.12.2019 21:22 Při pádu lavin v italských Alpách dnes na třech různých místech přišli o život tři lidé, další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama