Teror v Berlíně je útokem proti kulturní identitě Evropy, soudí Fico. Muslimy na Slovensku nechce

Bratislava/Berlín/Moskva - Slovenský premiér Robert Fico označil pondělní masakr v Berlíně za útok proti kulturní identitě Evropy. Také obhajoval opatření, které Slovensko prosazovalo během migrační krize. Německu už kondoloval ruský prezident Vladimir Putin, atentát odsoudil také Washington.

Rober Fico, slovenský premiér
doporučujeme

Podezřelým z činu je migrant, který v Německu získal status uprchlíka. Slovensko v reakci zpřísnilo bezpečnostní opatření, informace o bezprostředním ohrožení země pod Tatrami nicméně slovenské úřady nemají.

"Útok na lidi, kteří se setkávají na vánočních trzích a kteří se do jisté míry připravují na Vánoce, považuji za útok proti kulturní identitě Evropy. Musíme veřejnosti říci, že útoky, které probíhají, jsou i útoky proti evropské identitě," řekl dnes Fico novinářům.

Psali jsme:  

Předseda slovenské vlády také obhajoval podání žaloby proti rozhodnutí většiny členských zemí EU o povinných kvótách na přerozdělování migrantů mezi státy evropské osmadvacítky. Fico zopakoval, že pokud bude předsedou slovenské vlády, nebude souhlasit s vytvořením ucelené muslimské komunity na Slovensku.

Podle Fica útok v Berlíně změní postoj vícero členských států EU k migraci. "Veřejnost v Evropě bude oprávněně očekávat podstatně razantnější opatření, která zajistí, že lidé budou moci klidněji trávit své volné chvíle," řekl premiér.

"Zavedli jsme ochranu našich hranic s Českou republikou a Rakouskem pro případ přesunu ať již podezřelých nebo kohokoli, kdo by se mohl teoreticky podílet na útoku," uvedl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Psali jsme:  

"Tento zločin proti mírumilovným civilistům je svým surovým cynismem šokující," napsal Putin v telegramu, který podle kremelské tiskové služby zaslal německé kancléřce Angele Merkelové a prezidentovi Joachimu Gauckovi. Útok podle agentury Reuters odsoudil i Donald Trump. Ještě dřív než německá policie sdělila, kdo je za něj zodpovědný, spojil zločin s "islamistickými teroristy".

Barack Obama podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta v dnešním telefonátu s Merkelovou vyjádřil kancléřce hlubokou soustrast a požádal ji, aby předala jeho kondolenci i rodinám obětí. Zároveň popřál zraněným brzké uzdravení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do ulic vyrazí tisíce policistů a vojáků. Podle Maďara opatření nestačí

28.02.2021 21:54 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Slovensko zavede částečný zákaz vycházení večer

28.02.2021 21:53 Slovensko od středy 3. března zavede obecný zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla na…

Německé spolkové země pošlou Česku 15 tisíc dávek vakcíny

28.02.2021 21:28 Tři německé spolkové země pošlou do České republiky 15.000 dávek vakcíny proti covidu-19.…

Maďarský premiér se nechal naočkovat čínskou vakcínou

28.02.2021 19:41 Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes nechal naočkovat proti covidu-19 čínskou vakcínou od firmy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama