Polská opozice protestuje i o Vánocích, poslanec dorazil do parlamentu s kufrem jídla

Varšava - Polská opozice protestuje proti krokům konzervativní vlády Beaty Szydlové také o Vánocích. Zákonodárci se budou v parlamentu různě střídat, plánují tam zůstat až do dalšího zasedání 11. ledna.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Stovky demonstrantů zablokovaly východy z polského parlamentu (16.-17.12.2016).
doporučujeme

Podle opozice porušuje současná vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) demokratické principy. Do ulic polských měst již kvůli tomu v uplynulých týdnech vyšly desítky tisíc lidí a ke kritice se připojil i Brusel.

Po loňském vítězství ve volbách, díky němuž získala většinu v obou parlamentních komorách, se vládnoucí strana PiS snaží dostat pod kontrolu nejdůležitější instituce v zemi, včetně ústavního soudu. Rovněž se objevily snahy o omezení svobody médií.

Zatímco většina polských poslanců tráví Vánoce doma, zákonodárce Michal Stasiński naopak dorazil v pátek i s kufrem do budovy parlamentu. "Nesouhlasím s tím, co dělají, a proto jsem se rozhodl strávit Vánoce tady," uvedl poslanec Stasiński, který bude na svátky v zasedací místnosti parlamentu vybaven jídlem od své rodiny.

Polský prezident Andrzej Duda v úterý jmenoval soudkyni Julii Przylembskou prozatímní předsedkyní ústavního soudu. Przylembská má dočasně nahradit ve funkci dosavadního předsedu ústavního soudu Andrzeje Rzeplińského, jehož mandát vypršel.

Psali jsme:  

Vláda jmenování prozatímní předsedkyně soudu označuje za výjimečné opatření, které má umožnit volbu nového předsedy. Experti ale upozorňují, že tento krok je v rozporu s ústavou. Podle ní má totiž úlohu prozatímního předsedy převzít místopředseda ústavního soudu.

Evropská komise poslala ve středu Polsku nová doporučení týkající se právního státu v zemi. Varšava dostala dva měsíce na to, aby zareagovala. Komise ve středu posuzovala vývoj, který v Polsku nastal od předcházejících doporučení, která byla poslaná 27. července a která v říjnu ve Varšavě vláda premiérky Beaty Szydlové také odmítla.

"V návaznosti na jmenování nové předsedkyně ústavního soudu prezidentem ze dne 21. prosince se domníváme, že politický spor týkající se soudu skončil," uvedlo polské ministerstvo zahraničí v prohlášení. "Doufáme, že od této chvíle všechny činnosti ústavního soudu budou v souladu s platnými zákony. Vzhledem k těmto novým okolnostem považujeme o to více za neopodstatněné, že (Evropská) komise trvá na své (dosavadní) zprávě o systémovém ohrožení právního státu v Polsku," uvádí se v prohlášení.

Mluvčí polské vlády Rafal Bochenek již ve středu řekl, že "Polsko už nemá žádný problém s ústavním soudem" a že "nevidí žádný důvod, proč se tomu Evropská komise věnuje", uvedla agentura AFP.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž úmyslně najel autem do masopustního průvodu. 30 zraněných včetně dětí

24.02.2020 18:08 Aktualizováno Do davu lidí v tradičním masopustním průvodu v městečku Volkmarsen na západě Německa dnes vjel…

Nový předseda CDU bude zvolen 25. dubna. Zatím je pouze jeden kandidát

24.02.2020 16:02 Aktualizováno Nového předsedu nejsilnější německé strany Křesťanskodemokratické unie (CDU) zvolí delegáti…

Covid-19 se šíří v Itálii. Zemřel šestý člověk, počet nakažených roste

24.02.2020 15:12 Aktualizováno Už šestou oběť si vyžádala nákaza novým typem koronaviru v Itálii. Jak informovala italská…

V Rakousku obvinili Češku, jejíž syn (†6) zahynul při túře v horách

24.02.2020 14:12 Z usmrcení z nedbalosti obvinila dnes rakouská policie Češku, jejíž šestiletý syn v sobotu zahynul…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama