Obětí v Berlíně mohlo být víc, lidské životy zachránilo speciální zařízení ve vražedném voze

Berlín – Teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně mohl mít mnohem více obětí. Původně se spekulovalo, že větší tragedii polský řidič kamiónu, pitva ale nakonec prokázala, že byl zastřelen již několik hodin před útokem. V tomto případě dalším obětem zřejmě zabránila technika.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nákladní auto vjelo v Berlíně do davu lidí

Německé sdělovací prostředky ve středu uvedly, že vůz, který vjel do davu lidí na berlínských trzích a který zabil 12 lidí, zastavil kvůli automatickému brzdnému systému. Zřejmě tak tento systém zachránil životy dalších lidí.

List Süddeutsche Zeitung s odvoláním na vyšetřovatele uvádí, že nákladní vůz Scania R 450 zastavil asi po 70 až 80 metrech. Předchozí zprávy přitom spekulovaly, že kamion jel chaoticky a nakonec se zastavil kvůli hrdinnému zásahu polského řidiče kamionu, který ale v tu dobu ležel v kabině mrtvý. Ukázalo to pitva.

Psali jsme:  

Jak se zdá „hrdinou“ v tomto případě byl automatický brzdný systém. V roce 2012 totiž přijala Evropská unie závazné předpisy, které vyžadují, aby všechna nová vozidla přesahující 3500 kilogramů byla vybavena vyspělým systémem nouzového brzdění. Ten pomocí senzorů dokáže zareagovat na nenadálou situaci a zabránit tak nehodě.

Kdyby kamion nezastavil, mohlo být obětí daleko víc - podobně jako tomu bylo při teroristickém útoku ve francouzském Nice, při kterém zahynulo pod koly náklaďáku 84 lidí. Řidiče nakonec zastavily až desítky střel, vůz ale ujel stovky metrů.

K útoku na vánočních trzích v Berlíně došlo 19. prosince. Kamion naložený ocelovými nosnými trámy, který patřil polské firmě, vjel do davu. Atentát má dvanáct obětí, mezi nimi i Češku Naďu dlouhodobě žijící v Berlíně. Zraněno bylo asi 50 lidí, 15 z nich zůstává v kritickém stavu. Tunisan Anis Amri, který vůz řídil, byl nakonec zastřelen italskou policií.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 19:40 Aktualizováno V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 18:49 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama