Uprchlíci mají smůlu? Švédský ministr vnitra chce zavést zásadní změny

Stockholm – Až dosud velmi liberální Švédsko začíná měnit svůj přístup k migrační politice. Země začíná opevňovat své hranice, tamní ministr vnitra také volá po přísnějších kontrolách identifikačních dokladů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Švédský ministr vnitra Anders Ygeman řekl, že skandinávská země byla příliš shovívavá k migrantům, kteří přišli buď bez dokumentů nebo kteří je odmítli ukázat příslušným orgánům. I proto je podle něj třeba změnit politiku tak, aby byl všem zajištěn spravedlivý proces. „Pokud člověk nemá doklad totožnosti, myslím, že by jej měli nahradit jednotlivci, kteří svou totožnost prokázali," cituje jeho slova server Express.

Ygeman také uvedl, že identifikace osob má nesmírně velký význam, protože umožňuje orgánům posoudit, zda-li tato osoba má právo žádat o azyl ve Švédsku a zda má právo na nějakou ochranu. V roce 2016 asi 60 procent z těch, kteří přišli do skandinávské země, předložilo průkazy totožnosti již v rané fázi azylového procesu.

Ministr vnitra nicméně vysvětlil, že převaděči přesvědčují migranty že by bylo lepší do Evropy přijít bez jakýchkoliv dokladů – což je podle něj lež, protože to Švédsku ztěžuje práci a dané osobě to komplikuje cestu za azylem.

Švédský migrační úřad a policie už vyzvaly vládu, aby jim dala nové pravomoci, které by jim umožnily efektivně určovat pravou identitu nově příchozích. Do těchto opatření by měla patřit třeba možnost odemknout mobil či notebook migranta, zkontrolovat jeho stránky na sociálních médiích, nebo provádět kdykoliv a kdekoliv kompletní osobní prohlídky osob během azylového procesu.

V roce 2016 se 18.000 žadatelů o azyl vrátilo ze Švédska domů nebo se přesunulo do jiné země, téměř 2400 migrantů bylo deportováno.

Témata: Švédsko | uprchlíci
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 19:40 Aktualizováno V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 18:49 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama