Merkelová: Islamistický terorismus je pro Německo zkouškou

Berlín - Islamistický terorismus představuje největší zkoušku, kterou nyní Německo prochází. V novoročním projevu to řekne německá kancléřka Angela Merkelová.

Přidejte svůj názor 57 komentářů

Angela Merkelová v projevu k Němcům (31.12.2016).

Německo podle kancléřky dělá vše, co je v jeho silách, aby zajistilo bezpečnost svých občanů. Text novoročního projevu, který se bude v televizi vysílat dnes večer, s předstihem zveřejnila německá vláda.

"Nejtěžší zkouškou je bezpochyby islamistický terorismus, který má řadu let na mušce i nás Němce," uvádí Merkelová ve svém projevu. "Je obzvlášť trpké a odporné, když teroristické útoky páchají lidé, kteří v naší zemi údajně hledají ochranu," dodává.

Merkelová v projevu rovněž upozorňuje, že je v zájmu Německa hrát vedoucí roli při řešení celoevropských problémů. Evropská unie by se nicméně podle kancléřky měla jako celek soustředit zejména na to, co dokáže skutečně řešit lépe než jednotlivé státy.

Merkelová v projevu také poukazuje na dobrý stav německé ekonomiky. "Ještě nikdy nemělo práci tolik lidí, jako dnes. Naše podniky si převážně stojí dobře. Náš hospodářský úspěch nám dává možnost posílit sociální systém a pomoci těm, kteří to potřebují," uvádí.

Stejně jako v loňském novoročním projevu, ani v tom letošním Merkelová nenachází pochopení pro lidí, kteří šíří nenávist. Vyslovuje se pro "otevřený pohled na svět". Odpovědí na "nenávistí naplněný svět terorismu" může být podle Merkelové jen demokracie, právní stát a společné hodnoty. "Náš stát dělá vše pro to, aby svým občanům zajistil bezpečnost ve svobodě," uvádí se v kancléřčině proslovu.

Vstupte do diskuze (57)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 19:40 Aktualizováno V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 18:49 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama