Volební rok 2017 v EU: Je třeba poučit se z voleb v USA a zabránit Rusům v jejich útocích, píše prestižní server

Rok 2017 bude významným volebním rokem nejen v České republice, ale i ve Francii a v Německu. Právě v souvislosti s těmito dvěma státy se začínají objevovat obavy z Ruskem řízených útoků proti západním demokratickým institucím. Výsledkem ruské snahy nemusí být nutně diskreditace těchto institucí, ale, podobně jako při posledních prezidentských volbách v USA, vítězství kandidátů a stran se smířlivým postojem k Moskvě.

Moskva, Kreml

Podle článku Davida Kramera pro noviny Politico je velmi pravděpodobné, že se Kreml pokusí ovlivnit nadcházející francouzské a německé volby. K tomuto účelu by měla být využita především ruská zpravodajská televizní stanice RT a zpravodajský server Sputnik. Sílu médií si Moskva v Německu vyzkoušela před rokem, kdy se do nejsledovanější ruská televizní stanice Pervyj kanal dostala zpráva o znásilnění 13 leté dívky z berlínské německoruské rodiny skupinou imigrantů.

Tato zpráva se nakonec ukázala být jako lživá, ale svůj účel přinejmenším částečně splnila. Stovky lidí se totiž vydaly protestovat do ulic proti přistěhovalcům, což neuniklo pozornosti médií. Jejich prostřednictvím došlo k vytvoření atmosféry strachu z imigrantů a etnického napětí. Není proto divu, že se RT rozhodla rozšířit před volbami ve Francii své francouzskojazyčné zpravodajství a nabídnout tak divákům svou interpretaci rozličných událostí.

Psali jsme:  

Kramer se domnívá, že při listopadových prezidentských volbách v USA došlo k bezprecedentnímu útoku na politický a volební systém demokratického státu. Ruské tajné služby se se svolením prezidenta Vladimira Putina snažily do voleb vměšovat, pokusily se zvrátit jejich výsledek ve prospěch Donalda Trumpa a nabouraly se do počítačových systémů Demokratické strany. Prezident USA Barack Obama se následně rozhodl vyhostit 35 příslušníků ruské diplomatické mise, kteří byli za tyto aktivity údajně zodpovědní.

Jak informovala ruská televizní stanice Dožď, Kreml považuje tyto kroky USA za nezákonné. „Kategoricky nesouhlasíme s takovými nepodloženými obviněními na adresu Ruska," sdělil korespondentu stanice tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Představují projev nepředvídatelné a možná dokonce agresivní zahraniční politiky."

Psali jsme:  

Německý týdeník die Zeit přináší další pohled na tuto problematiku. Dieter Sarreither, ředitel Spolkového statistického úřadu, podle týdeníku nepochybuje o zabezpečení státních výpočetních systémů pro nadcházející volby. V porovnání s rokem 2013 došlo k renovaci síťové infrastruktury a ta teď odpovídá nejnovějším bezpečnostním standardům. Riziko spočívá spíše ve lživém zpravodajství, jímž dochází k manipulaci voličů. Sarreither vyzývá média a občany k ostražitosti a k obzvlášť citlivému reagování na zprávy z médií. Lidé mají vědět, že existují pokusy o jejich zmanipulování a že se musí pokusit rozlišovat klamné a skutečné informace.

USA a Evropa potřebují plán společného postupu proti ruské agresi, jak tvrdí Kramer. Prvním nástrojem, který by mohl proti ruské manipulativní strategii pomoci, je využití možnosti vyhostit zaměstnance RT a Sputniku. Tito lidé nejsou skuteční novináři a nezabývají se skutečnou žurnalistikou, nýbrž smazáváním rozdílů mezi fikcí a realitou a zneužívají otevřenosti západních společností. Druhým by mohlo být přijetí obdoby zákona Magnitského, jež stanovuje sankce a určitá omezení proti ruským občanům, kteří se dopustili porušování lidských práv. Dosud jen Estonsko, jako jediný stát z celé EU, takový zákon již schválilo.

Psali jsme:  

Úsměvně může působit i nápad na smazání několika nul z bankovních účtů prominentů ruského režimu. Ti by si následně nedovolili veřejně protestovat proti tomuto postupu, protože by měli potíže vysvětlit, jak se k tak závratným částkám na bankovních kontech ze svých pozic vlastně dostali.

Volby v roce 2017 v zemích EU se stanou novou zkušeností pro všechny zúčastněné. Klíčovou roli sehrají bezesporu voliči a jejich hlasy, jenž by měly připadnout těm nejschopnějším kandidátům. Důležitou úlohu budou mít i média, která by měla poskytovat objektivní a ověřené informace. Nakonec tu jsou i politické strany a jejich představitelé, jimž by mělo jít o blaho svého národa. Pokud ovšem hlasy voličů opakovaně nedostávají nejschopnější kandidáti, média lživě informují o aktuálním dění a politikům jde dlouhodobě jen o vlastní prospěch, pak se otevírá prostor pro manipulaci. Pokud ovšem není již hluboce zakořeněnou součástí systému.

Témata: Rusko | Německo | Francie

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Související:

Právě se děje