USA selhaly, s Ruskem jsme ve válce, která nás zničí. Musíme Putina zastavit, nabádá prestižní server

Londýn - Analytička a odbornice na mezinárodní vztahy Molly McKewová tvrdí, že Západ je s Ruskem ve válce. Politika Spojených států podle ní selhala a konflikt nás může zcela zničit. Uvedla to na stránkách prestižního serveru Politico.

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě (9. kvězna 2015)
doporučujeme

Podle expertky vede Putinův režim nelineární válku se zapojením všech složek státu. Amerika by měla adekvátně odpovědět a vybudovat novou frontu, který by se zastala hodnot liberální demokracie, to ale nebude tak lehké.

USA podle ní jednoduše selhaly, a mohou za to dvě americké administrativy prezidentů. "Obě administrativy selhaly v tom, že neviděly, že Západ je ve válce s Ruskem. Ať se mu to líbí nebo ne," píše McKewová.

Obává se, že světový řád jak jsme ho znali, skončil. Rusko se totiž prý chová tak, aby ze současné situace co nejrychleji vytěžilo maximum. "Tato válka se snaží zničit naše hodnoty, demokracii a sílu. Znemožní nám rozeznat fakta od fikce, pravdy od zla a přesvědčit nás, abychom učinili rozhodnutí proti našim zájmům," píše expertka.

Krym, USA i Sýrie

Zmiňuje například ruské jednotky na Krymu. V tomto případě sice nejde o otevřenou válku, konflikt ale má povahu útoku. Podobně je na tom i vměšování se do amerických prezidentských voleb prostřednictvím hackerů. 

Důležité je prý vidět podstatu ruského režimu. Po pádu Sovětského svazu totiž 800 tisíc agentů KGB hledalo nový operační systém, dokud jej nenašlo. "Rusko je pouze něco více než hybrid přebujelého policejního státu a kriminální sítě o velikosti italské ekonomiky, ale disponuje největším světovým nukleárním arzenálem," dodala.

Nejde ale jen o tyto země, podobné věci se ději i v Gruzii nebo v Pobaltí. Rusko je zkrátka válečný stroj, který povolal do akce ekonomické, mediální, vojenské či informační prostředky, pomocí nichž se snaží dosáhnout svého cíle.

I situace v Sýrii je vypovídající. Putinův režim totiž dokázal smazat hranic mezi mírem a konfliktem a je stále těžší rozeznat, co je a co už není konflikt. Rusko se tak podle odbornice snaží vytvořit alternativní realitu současného světa, kde by Rusko vládlo všemu a všem.

Amerika nic nedělá. Co Trump?

Nejhorší je na celé věci nečinnost USA. Západ by totiž měl odpovědět, protože Rusko nás učí, že prohra ideologické války bez boje zruinuje americký národ. A právě boj je americký způsob. "Vyhráli jsme studenou válku, vyhrajeme i další," píše expertka.

Je ovšem otázkou, jak se nyní zachová Donald Trump. Může nahrávat ruskému režimu a jít ruku v ruce s Putinem ničit globální liberální řád, nebo se obrátit proti jeho smýšlení a pokusit se zastavit ruskou expanzi a vměšování se do konfliktů jiných zemí.

Témata: Rusko | USA
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama