Kolem brexitu je zase dusno: Britský vyslanec při EU tvrdě zkritizoval Londýn

Londýn - Britský velvyslanec při Evropské unii Ivan Rogers, který včera nečekané rezignoval, ve svém vysvětlujícím dopise tvrdě kritizoval postup své vlády při vyjednávání o brexitu. Britové o odchodu z EU rozhodli loni 23. června v referendu.

Velká Británie se rozhodla vystoupit z EU a vydat se vlastní cestou. Ilustrační fotografie

Britská média upozorňují na neshody mezi ním a některými členy kabinetu premiérky Theresy Mayové, která chce zahájit odchod z EU na jaře.

"Doufám, že budete i nadále bojovat proti nepodloženým argumentům a zmatenému uvažování a nikdy se nebudete bát říct pravdu těm u moci. Doufám, že budete jeden druhého podporovat v těchto těžkých časech, kdy budete muset říkat nepříjemné věci těm, kteří to potřebují slyšet," uvedl podle deníku The Independent Rogers v závěru svého dopisu.

Rogers měl ve své funkci zůstat až do listopadu, ale opustí ji už v nadcházejících týdnech. Britská vláda v úterý uvedla, že jeho nástupce bude oznámen brzy. Podle The Independent se ale ozývají hlasy, především z řad opozice, že zkušeného diplomata bude těžké nahradit. List FT napsal, že také sílí tlak na to, aby místo Rogerse přišel někdo, kdo je pro brexit více zapálený. Ministr zahraničí Boris Johnson chce podle FT místo Rogerse někoho, kdo brexit bezvýhradně podporuje a zastává stejný postoj jako současná vláda.

BBC ve své dnešní analýze uvádí, že Rogers odchází, neboť Londýn nechtěl slyšet jeho rady. "Takže nyní se hledá velvyslanec, který bude říkat vládě pravdu a zároveň si zachová důvěru Downing Street, který zná Brusel, ale není vnímán jako jeho součást," píše BBC.

Neshody mezi vládou a Rogersem vyvrcholily v prosinci, kdy do médií unikla informace, že Rogers Mayovou varoval, že dojednání obchodní dohody mezi Evropskou unií a Londýnem může trvat i deset let.

Psali jsme:  

Ačkoli tento Rogersův názor byl už několik týdnů starý, kvůli zveřejnění vyvolal kritiku za přílišný pesimismus v některých britských médiích, která odchod z unie podporují. Objevily se i spekulace, že únik byl záměrný, aby podkopal velvyslancovu pozici.

Expředseda liberálních demokratů Nick Clegg uvedl, že demise někoho tak zkušeného, jako je Rogers, podle něj zasadí těžkou ránu brexitovým plánům vlády. "Pokud je pravda, že Rogerse vyhnali znepřátelení zastánci brexitu ve vládě, dá se to považovat za velkolepý vlastní gól".

Vláda podle BBC Rogersův dopis nijak nekomentovala, pouze uvedla, že diplomat má právo svobodně vyjádřit svůj názor. Bývalý vůdce konzervativců a zastánce brexitu Iain Duncan Smith stanici BBC Radio 4 řekl, že když státní úředník vyjde se svým názorem na veřejnost, "ministři takovému jedinci už nemohou věřit".

Témata: Velká Británie | Brexit | EU

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

Související:

Právě se děje