EU na tom není moc dobře. Schulz před odchodem z Evropského parlamentu otevřeně promluvil

Brusel – Šéfovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi už brzy skončí jeho funkční období v Bruselu. Ještě před tím, ale jednašedesátiletý politik, který odešel ze školy bez ukončeného vzdělání, kterého trápily problémy s alkoholem, a který chtěl být fotbalistou, než ho o tento sen připravilo zranění, promluvil o skutečném stavu Evropské unie.

Martin Schulz

Evropské unii se nepodařilo přejít od kataklyzmatu brexitu a navíc ji brzdí jednotliví národní vůdci, kteří selhávají a nedokáží ve svých zemích „prodávat vize Evropské unie", tvrdí německý politik, kterému již brzy skončí funkční období v čele europarlamentu.

Podle Schulze, který by měl brzy nastoupit na některou z vysokých pozic v německé vládě, Brusel „šlape vodu", protože národním vládám chybí politická odvaha postavit se tváří v tvář vzestupu populistické pravice. Uvedl to v rozhovoru pro list Guardian.

„Generace Helmuta Kohla a Fracoise Mitterranda jezdila do Bruselu s postojem, že silná Evropa je v zájmu jejich zemí. Generace Viktora Orbána říká, že musí před Evropou hájit národní zájmy - jako kdyby je Brusel nějakým způsobem ohrožoval," tvrdí šéf Evropského parlamentu.

Psali jsme:  

Jeho slova přichází ve chvíli kdy se předsednictví EU ujala nejmenší země – Malta. Tento rok bude klíčový při jednání o brexitu, nervozitu vyvolávají také volby v Německu a ve Francii. Kromě toho Evropu v posledních měsících zasáhlo několik teroristických útoků. Vyřešena nebyla ani krize v eurozóně či krize v oblasti migrace.

Schulz, který by mohl ve funkci nahradit německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera, obvinil národní vůdce z toho, že se jim nepodařilo vysvětlit voličům doma, proč přenechali některé pravomoci Bruselu. „Stejní lidé, kteří si spolu notují v Bruselu, doma předstírají, že na ně nějaká anonymní síla vyvíjí tlak. To je smrtící," varuje.

Psali jsme:  

Přiznal také, že Brusel podcenil kulturní rozdíly mezi západními členskými státy Evropské unie a východním blokem bývalých komunistických zemí. Zároveň ale tvrdí, že by se kontinent ocitl v ještě více nejisté situaci, pokud by v roce 2004 nedošlo k rozšíření EU na východ. „Podcenili jsme, jak se obě poloviny Evropy vzdálily. Kulturní, vědecké a politické struktury na západě nemohou být přijaty jedna ku jedné na východě," vysvětluje Schulz.

„S ohledem na současný ruský politický postoj si představte, kdyby Polsko a Pobaltí nebyly součástí EU. Na kontinentu by panovala hluboká nejistota a možná i strach z války. To je důvod, proč je z historického pohledu správné přijmout tyto země a proč bylo správné zavést euro," domnívá se.

Schulz také připustil, že někteří politici pracující na evropské úrovni ztratili kontakt s voliči a neznají tak jejich obavy. „Někteří lidé v aparátu Bruselu jsou skutečně příliš odděleni od reality a každodenního života. Pokud se pohybují jen v Bruselu, je snadné se domnívat, že Brusel představuje realitu života lidí v Evropě," uznal politik. Přesto trvá na tom, že takových politiků je v Bruselu jen menšina.

Na závěr však Schulz zdůraznit, že je stále „hluboce přesvědčen o správnosti evropské myšlenky" a že rozhodně nepatří k těm, „kteří by se vzdalovali od lidí."

Fiala: Rusko vede dvě války, jednu i s Českem

22.06.2022 21:40 Premiér Petr Fiala dnes přednesl projev k národu. Týkal se aktuální politické a ekonomické situace…

Deštivé počasí o víkendu vystřídají tropy, bude přes 30 stupňů

25.06.2022 06:30 Zatímco dnes nás čeká spíše zatažené počasí s deštěm a bouřkami, v neděli se vyjasní. teploty navíc…

Předsednictvo Starostů našlo kandidáta do čela resortu školství, v užším…

24.06.2022 16:55 Petra Gazdíka, který končí k 30. červnu v čele ministerstva školství kvůli kontaktům s obviněným…

V USA začaly v reakci na soudní verdikt zavírat potratové kliniky

25.06.2022 08:08 V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Zemřel televizní meteorolog Ján Zákopčaník, působil v ČT

24.06.2022 12:55 Ve věku 63 let zemřel ve středu známý meteorolog Ján Zákopčaník, který přes deset let předpovídal…

Itálie snížila závislost na ruském plynu ze 40 procent na 25

24.06.2022 21:30 Itálii se podařilo snížit svou závislost na dovozu ruského plynu na 25 procent ze 40 procent v…

Soud v Haagu chce opět vyšetřovat filipínské vraždy z dob protidrogové…

24.06.2022 21:10 Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu dnes oznámil, že bude požadovat opětovné…

EK udělila povolení další vakcíně proti covidu

24.06.2022 20:20 Vakcína proti covidu-19 od francouzského výrobce léků Valneva dnes získala od Evropské komise (EK)…

Unijní summit schválil zavedení eura v Chorvatsku od ledna příštího roku

24.06.2022 17:05 Aktualizováno Summit Evropské unie dnes schválil zavedení společné evropské měny v Chorvatsku. Země se tak od…

Chorvatsko zaznamenalo první případ opičích neštovic

24.06.2022 13:15 Aktualizováno Chorvatsko zaznamenalo první případ opičích neštovic v zemi. Jde o muže, který pobýval v Itálii a…

Tématem summitu EU v Česku může být širší Evropa, řekl Fiala

24.06.2022 11:47 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron a předseda Evropské rady Charles Michel požádali českého…

Summit EU zřejmě odsouhlasí zavedení eura v Chorvatsku

24.06.2022 08:58 Očekávaný souhlas Evropské rady se zavedením eura v Chorvatsku bude jedním z hlavních témat…

MOL stanovil na svých domácích čerpacích stanicích limit 50 litrů na den

24.06.2022 08:27 Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL stanovila ode dneška pro maloobchodní odběratele na…

Lídři EU schválili kandidaturu Ukrajiny a Moldavska

23.06.2022 21:33 Aktualizováno Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes na summitu schválili udělení kandidátského statusu…

Unijní země jsou zatím schopny kompenzovat nižší dodávky ruského plynu

23.06.2022 20:50 Aktualizováno Členské země Evropské unie jsou zatím schopny kompenzovat snížený objem dodávek zemního plynu z…

Související:

Právě se děje

reklama