Slovinská vláda chce omezit migraci, připravila změny zákona

Lublaň – Slovinsko připravilo některé změny, které se dotknou cizineckého zákona. Tamní vláda dnes kývla na návrh, díky kterému bude možné přijmout v krizové situaci na určitou dobu mimořádná opatření s cílem zastavit opakování vlny nekontrolované migrace. Vzniknout by také měla speciální instituce - Cizinecký úřad.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda návrh hned postoupila parlamentu ke schválení v urychlením řízení. Oznámila ministryně vnitra Vesna Györkösová Žnidarová.

Politička také uvedla, že opatření, s nimiž předloha počítá, by měla být přiměřená naléhavosti situace. S jejich uplatněním se počítá pouze v případě „změny migrační situace, jež by mohla ohrozit veřejný pořádek a vnitřní bezpečnost země".

Agentury STA uvedla, že by je na návrh vlády vždy schvalovala dvoutřetinová většina všech členů Národního shromáždění, dolní komory parlamentu, na dobu šesti měsíců - platnost by ale mohla být opětným hlasováním prodloužena.

Ministryně Žnidarová v souvislosti s navrhovanými změnami uvedla, že Slovinsko by nezvládlo novou takovou migrační vlnu, která se zemí přehnala v roce 2015 a začátkem loňska. Rakousko a další západoevropské země přitom migrantům dveře zavírají.

Žnidarová také uvedla, že počet žádostí o udělení azylu se loni ve Slovinsku zpětinásobil proti předchozímu roku. Od ledna do listopadu jich bylo podáno 1170. Úřady z nich schválily 148 a dalších 230 ještě posuzují.

Slovinsko je nejmenším státem ležícím na takzvané balkánské migrační trase, po níž mířily za lepším životem do bohatších států Evropské unie statisíce uprchlíků i ekonomických migrantů z Blízkého východu, dalších asijských zemí i z Afriky.

Témata: Slovinsko | uprchlíci
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama