Druhé skotské referendum? Neblafujeme, pohrozila Sturgeonová Londýnu

Londýn - Šéfka skotské regionální vlády Nicola Sturgeonová dnes upozornila britskou premiérku Theresu Mayovou, že myslí naprosto vážně uspořádání druhého referenda ve Skotsku o nezávislosti, pokud Spojené království v rámci brexitu opustí jednotný evropský trh. Mayová dnes slíbila, že v příštích týdnech vytyčí svou strategii pro jednání s Bruselem.

Skotské referendum
doporučujeme

"Nemám pocit, že bych dnes věděla o jejích cílech při vyjednávání víc, než jsem věděla před deseti měsíci. A co je pravděpodobně ještě horší, nejsem si jistá, že ona sama dnes ví víc o svých vyjednávacích cílech, než věděla tehdy," dodala skotská představitelka v rozhovoru pro BBC.

V červnu 2016 se Britové rozhodli v referendu pro brexit. Nicméně většina hlasujících skotských voličů (62 procent) se vyslovila pro setrvání v unii.

"Udělají velkou chybu, jestliže si myslí, že nějak blafuju" s vyhlídkou dalšího referenda o nezávislosti Skotska, řekla Sturgeonová. Pakliže se Británie rozhodne opustit jednotný trh, je rozhodnuta "dát Skotsku možnost rozhodnout o tom, zda chce být svrženo z tvrdého brexitového útesu pravicovými konzervativními stoupenci brexitu, nebo zda si samo chce rozhodovat o vlastní budoucnosti".

Mayová dnes v rozhovoru pro televizi Sky News odmítla obviňování, že úvahy jejího kabinetu o brexitu jsou zmatené nebo že stále nemá žádný plán pro vyjednávání s Bruselem.

Vyhnula se ale přímé odpovědi na otázku, zda při jednáních dá přednost omezení imigrace z členských zemích Evropské unie před privilegovaným přístupem Británie na jednotný trh evropského bloku. "V nadcházejících týdnech stanovím více podrobností svého plánu pro Británii. Ano, týká se to získání správné dohody pro brexit, ale je to také o ekonomické reformě. Je to o získání správné mezinárodní dohody, ale také o spravedlivé dohodě doma," řekla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři NATO vyjádřili solidaritu Česku kvůli ruským nepřátelským akcím

14.06.2021 17:38 Lídři zemí Severoatlantické aliance dnes vyjádřili solidaritu Česku a dalším zemím dotčeným…

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama