Polská města zahalil dusivý smog, mrazy si vyžádaly další mrtvé

Varšava - Polsko se potýkají se smogem. Úřady proto vyzývají řidiče, aby nepoužívali své vozy a dali přednost městské hromadné dopravě, která je nyní v některých městech zdarma. V zemi i nadálepanují mrazivé teploty, od neděle zemřelo na podchlazení dalších deset lidí.

Smog
doporučujeme

Nejhorší situace se znečištěním povětří podle inspektorů ochrany životního prostředí panuje v Krakově, Vratislavi, Poznani a v okolí Opole. Normy jsou ale vysoce překročeny také ve Varšavě, Otwocku, Kaliszi, Siedlcích, Toruni, Bydhošti a Olsztynu.

V neděli koncentrace škodlivých prachových částich v některých městech překročila normu až o 2000 procent, uvedl list Gazeta Wyborcza, který dal jev do souvislosti i s tím, že pět milionů Poláků si stále topí uhlím, přičemž 70 procent z nich v zastaralých kamnech.

Psali jsme:  

Radnice ve Varšavě rozhodla, že pro dnešek budou tramvaje, autobusy, metro a městské vlaky zdarma, bezplatné bude i použití záchytných parkovišť, odkud mají řidiči pokračovat městskou dopravou. Zároveň vybídla ředitele škol, aby zrušili všechny akce mimo učebny. Za městskou dopravu dnes neplatí ani cestující v Kielcích. V Krakově nemusí platit řidiči, kteří případným revizorům ukážou řidičský průkaz.

Od 1. listopadu počet obětí podchlazení v Polsku dosáhl již 65 osob. Úřad současně vybídl veřejnost věnovat zvýšenou pozornost lidem v nouzi, zejména bezdomovcům. Loňská velice mírná zima si vyžádala v zemi s 38 miliony obyvatel 77 životů. Meteorologové předpovídají, že v příštích dnech by se mělo oteplit, teploty by ale i tak měly zůstat pod nulou.

Témata: Polsko | Smog | mráz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

NATO chce na summitu stvrdit vazby USA s Evropou a připravit se na nové…

13.06.2021 10:15 Příležitostí stvrdit návrat k pevnějším vazbám mezi Spojenými státy a Evropou bude pro lídry zemí…

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat v případu vraždy Kuciaka

13.06.2021 10:05 Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře…

V Německu přibylo 1489 nakažených a 18 mrtvých

13.06.2021 08:03 V Německu přibylo za uplynulý den 1489 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 18 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama