Krutá zima v Řecku: Uprchlíci mrznou, z Bruselu se valí kritika. Toto video hovoří za vše

Atény/Brusel - Teploty klesající hluboko pod bod mrazu dorazily o víkendu také do Řecka, kde způsobily chaos. Situace je kritická na egejských ostrovech Lesbos či Chios, kde žijí tisíce běženců. Brusel dnes za to kritizoval Atény.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Podle tajně natočeného videa někde přebývají uprchlíci ve stanech, na nichž je silná vrstva sněhu.

Četné obce na severu a východě Řecka zůstaly podle rozhlasu Athina 984 odříznuté od světa. Někde zamrzlo vodovodní potrubí, jinde nemají lidé pitnou vody kvůli přerušení dodávek elektrické energie. Například v severořeckém městě Ptolemaida zůstalo o víkendu 14.000 domácností bez topení a teplé vody kvůli poruše rozvodny tepla.

Metropoli Řecka Atény sněžení tak moc nepostihlo, teploty se tam pohybují kolem bodu mrazu. Zaskočeni sněhem a mrazy byli obyvatelé i turisté na Krétě, kde v noci teploty klesly až na rekordních minus 15 stupňů. Po desítkách let podle agentury DPA poprvé hustě sněžilo v tamních přístavech Rethymno, Chania a Heraklion.

Psali jsme:  

Mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová uvedla, že si Brusel uvědomuje, že situace je v současnosti neudržitelná. Dodala, že odpovědnost za podmínky v přijímacích centrech zcela jasně nesou řecké úřady.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) před třemi dny vyzval k urychlenému přesunu běženců z řeckých ostrovů v Egejském moři do kontinentální části země či do jiných států Evropské unie. Zdůvodnil to právě obavami o zdraví a život migrantů kvůli příchodu mrazů.

Pracovníci humanitárních organizací se snaží pomoci tím, že instalují v uprchlických zařízeních na řeckých ostrovech elektrická topení a distribuují další teplé přikrývky a spacáky. Na několika řeckých ostrovech podle UNCHR na 15.000 lidí, kapacita uprchlických zařízení na nich je přitom jen zhruba poloviční. V celém Řecku je nyní asi 63.000 migrantů.

V Itálii je nejhorší situace na jihu, kde na husté sněžení obyvatelé nejsou příliš zvyklí. V kraji Puglia na jihovýchodě země zůstává kvůli sněhu odříznuta od světa řada domů, včetně nemocnic. Školy tam zůstaly dnes zavřené. Sníh a mráz trápí i obyvatele obcí, které loni postihlo ničivé zemětřesení, včetně městečka Amatrice. Krutá zima postihla i metropoli Řím, kde zamrzla řada fontán v historickém centru města, například i na Svatopetrském náměstí či na náměstí Republiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovinsko omezí vstup Čechům kvůli nárůstu případů covidu-19

04.07.2020 03:14 Dnešním dnem vstupuje v platnost rozhodnutí slovinské vlády přeřadit v rámci koronavirové krize…

Plagiátorská kauza rozdělila slovenskou koalici, vyvolala demonstraci

03.07.2020 21:38 Kauza šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára ohledně opisování v jeho diplomové práci rozdělila…

Lotyšsko a Estonsko také zpřísnily podmínky pro Čechy. Test jim nestačí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko dnes kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup…

Cestující z Česka budou muset do karantény i v Estonsku

03.07.2020 19:30 Lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí přidalo na seznam zemí se zvýšeným rizikem šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy