Itálie ve spárech populismu? Vůdce selhal a odcizil se lidem, tak ho odstavili od moci

Řím – Evropa v loňském roce prožila populistickou vzpouru proti zavedeným stranám a jejich vůdcům. Právě tak charakterizuje rok 2016 server The National Interest (NA). Ten poukazuje například na referendum o brexitu, zvolení Donalda Trumpa, rozhodnutí francouzského prezidenta Francoise Hollandea znovu nekandidovat, nebo na odstoupení vlády italského premiéra Mattea Renziho kvůli výsledku referenda o ústavních změnách.

Itálie, ilustrační foto

Jak poukazuje server, Italové nehlasovali o meritu ústavních zmeěn, které navrhl Renzi a které byly nesrozumitelné a byrokratické. „Italové prostě využili příležitosti a odstavili ho od moci,“ konstatuje NA. Za hlasem, který volal NE stály různé skupiny, ale nejhlasitější ze všech byl zřejmě Beppe Grillo, komik, herec, politik, který založil populistické Hnutí pěti hvězdiček, se kterým v únoru 2013 získal v italských předčasných parlamentních volbách čtvrtinu voličských hlasů.

„Časy se změnily," napsal Grillo po hlasování. „Suverenita znovu patří lidem - a nyní skutečně začneme používat naši ústavu,“ dodal.

Psali jsme:  

Jak poukazuje server Politico, populismus v Itálii ale není tím největším problémem. Server poukazuje, že Renzi při nástupu do úřadu v roce 2014 slíbil odvážné reformy, brzy si ale uvědomil, že by mu ve výsledku mohly ve volbách ublížit. A tak se snažil pokračovat ve strategii ve starém stylu - budováním konsensu prostřednictvím výdajů.

Začal měsíčním daňovým bonusem ve výši 80 eur pro lidi vydělávající méně než 26.000 eur ročně, dal speciální bonusy důchodcům a 500 eur na „kulturní poukazy" pro mladé Italy. Pouhé dva dny před referendem slíbil zvýšit plat státních zaměstnanců poté, co byly sedm let zmrazeny. Celkově vzato, Renzi mohl zvýšit veřejné výdaje asi o 1 procento HDP, připomíná server.

Psali jsme:  

I proto podle Politica nelze všechny politické trendy svádět pouze na „vzestup populismu“. Itálie má negativní růst od roku 2007 a od roku 1990 uvízla v ekonomickém limbu. Renziho politika nebyla dostatečná, aby se ekonomika znovu dala do pohybu. „To, co se stalo v Itálii, není varovný příběh o historické nevyhnutelnosti populismu. Ani neilustruje nutnost pokračování výraznější redistribuční politiky. Je to prostě příběh o selhání politického vůdce, který se nakonec se odcizil voličům, protože nenabídl žádnou vizi pro oživení růstu,“ varuje server.

Zemi teď nejspíše čekají předčasné volby. vzhledem k tomu, že existují dva volební zákony stojící proti sobě, ten nový prošel Sněmovnou v roce 2015, stále ale platí i ten starý, který upracuje pravidla upravují složení parlamentních orgánů.

Tradiční politické subjekty, které se navzájem velmi nesnáší, mají obavy, aby Hnutí pěti hvězdiček nezaznamenalo jasné vítězství, a tak se snažit nastavit nový volební zákon tak, aby bránili nebezpečí tím, že prakticky znemožní mít vládu jedné strany. Jak poukazuje server, mohou proto zavést systém poměrného zastoupení. „Zapomínají, že je to jeden z důvodů, proč italské úřady byly tak chaotické a nerozhodné po celá desetiletí,“ připomíná server.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje