Herzog bude Evropě chybět. Politici vzpomínají na německého exprezidenta, truchlí i Klaus

BerlínPraha - Ve věku 82 let v úterý zemřel německý exprezident Roman Herzog. Politici připomínají jeho zásluhy. Kancléřka Angela Merkelová ocenila fakt, že uměl otevřeně pojmenovat problémy. Současný německý prezident Joachim Gauck vyzdvihl, jak se Herzog snažil o usmíření se sousedy. Miloš Zeman vyzdvihl Herzogův přínos při vyjednávání o česko-německé deklaraci v roce 1997.

Berlín, ilustrační foto

"Roman Herzog toho jako spolkový prezident udělal hodně pro usmíření, pochopení, důvěru a dobré sousedství," řekl Gauck. "S velkým respektem se loučíme s mužem, který svým myšlením a jednáním stanovoval měřítka, podle nichž se mohou orientovat další generace. Roman Herzog ze zasloužil o naši zemi a o Evropu," doplnil.

"S Romanem Herzogem neztrácíme my Němci jen velmi oblíbeného bývalého prezidenta, ale patriota, který naší zemi mnoha způsoby sloužil," uvedla v prohlášení Merkelová. "Jeho nezaměnitelně moudrý hlas a schopnost otevřeně pojmenovat problémy a přitom povzbudit, bude chybět mně i nám všem," podotkla.

S velkým respektem se s Herzogem podle svých slov loučí také předseda koaliční sociální demokracie Sigmar Gabriel. Někdejší prezident podle něj spolkovou republiku výborně reprezentoval jak doma, tak navenek. Vyzdvihl také Herzogovo angažmá v mezináboženském dialogu nebo to, že jasně odmítal pravicový extremismus a už brzy upozorňoval na problémy globalizovaného světa.

Psali jsme:  

"Zprávu o smrti Romana Herzoga jsem přijal s velkým smutkem. Dnes odešel velký ústavní právník, politik a státník," uvedl v prohlášení ministr zahraničí a pravděpodobný příští prezident Frank-Walter Steinmeier. Na někdejším předsedovi Spolkového ústavního soudu si vážil mimo jiné postoje k základním lidským právům či právnímu státu, ale oceňoval také jeho smysl pro humor.

"Vaši vlast opustil výjimečný muž, který neuznával konformitu a nečinnost, moudrý státník a významná osobnost politického a společenského života," uvedl v kondolenčním telegramu německému prezidentovi Joachimu Gauckovi jeho český protějšek Zeman.

Bývalý prezident Václav Klaus, který byl českým premiérem v době, kdy Herzog vykonával prezidentský úřad, označil Hezoga za realistického politika, jehož si velmi vážil a s nímž měl velmi dobré vztahy. Připomněl Herzogův článek EU škodí evropské myšlence v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung z roku 2010, v němž se bývalý německý prezident vymezil vůči některým projevům evropské integrace. Kritizoval tehdy především snahy unie o centrální rozhodování v případech, kdy je možné rozhodnout na národní nebo místní úrovni. "Kéž by bylo více takových politiků. Roman Herzog nám bude velmi chybět. Celé Evropě," uvedl Klaus.

"S lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí bývalého německého prezidenta Romana Herzoga, který se významně zasloužil o zlepšení česko-německých vztahů," reagoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Byl přítelem ČR, který se zasloužil o přijetí česko-německé deklarace před 20 lety," uvedl na twitteru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Související:

Právě se děje