Itálie jako první západní země znovu otevřela ambasádu v Libyi

Tripolis/Řím - Itálie po dvou letech opět otevřela své velvyslanectví v Libyi. Situace se v severoafrické zemi zklidnila, když se loni úřadu ujala dočasná vláda národní jednoty. MZV ČR na svém webu i nadále varuje před cestami do kterékoliv části Libye.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Je úkolem vlády, aby zemi opět stabilizovala a abychom společně bojovali proti pašerákům lidí," napsal dnes na svém twitterovém účtu italský premiér Paolo Gentiloni. Itálii trápí velký příliv migrantů, jichž loni připlulo přes Středozemní moře na 181.000.

Libye se propadla do chaosu po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího, kterého svrhla lidová revoluce v roce 2011. Poté byla v zemi asi dva a půl roku relativně stabilní situace, než na jaře 2014 vypukly další střety, které někteří označují za druhou občanskou válku.

V zemi se vytvořily dvě vlády a dva parlamenty a až loni začátkem roku se úřadu ujala dočasná vláda národní jednoty, která však stále nemá pod kontrolou celou zemi.

Západní země kvůli občanské válce své ambasády v Tripolisu uzavřely. Česká republika ambasádu v dubnu 2015 dočasně přesunula do Tunisu.

MZV ČR varuje před cestami do kterékoliv části Libye včetně hlavního města Tripolisu. Na mnoha místech země se odehrávají ozbrojené střety mezi znepřátelenými frakcemi a teroristické útoky cílené zejména na klíčové prvky infrastruktury. Spojení s okolním světem je velmi komplikované, mezinárodní letiště v Tripolisu a v řadě dalších měst jsou dlouhodobě nefunkční, mezinárodní lety do dalších částí země jsou značně nepravidelné. Všechny občany České republiky, kteří se v Libyi aktuálně nacházejí, MZV ČR vyzývá, aby Libyi opustili.

Témata: Libye | Itálie
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama