Německo zpřísní zákony. Podezřelí migranti by mohli nosit elektronické náramky

Berlín - Němečtí ministři vnitra a spravedlnosti Thomas de Maiziére a Heiko Maas se dohodli na zpřísnění zákonů, které se týkají lidí podezřelých z extremismu. Reagují tak na předvánoční útok, ke kterému došlo na vánočních trzích v Berlíně.

Policie - speciální jednotky
doporučujeme

Německo rozšíří možnost použití elektronických náramků pro sledování extremistů, kteří mohou představovat nebezpečí. Nosit by jej měli cizinci, kteří nedostali azyl a mohou chystat útok.

De Maiziére ale upozornil, že se to bude týkat jen malého počtu z celkem zhruba 550 osob, od nichž podle německých úřadů může vycházet nebezpečí útoku. Důvodem je to, že jednotlivé osoby za nebezpečné většinou označují zemské úřady, a nikoli ty spolkové. Ministr vnitra proto jednotlivé země vyzval, aby přijaly podobnou legislativu.

Politici se dohodli například na tom, že pro uchazeče o azyl, kteří lžou o své identitě, bude zavedena povinnost pobytu na určitém místě. Do budoucna by také mělo být jednodušší vzít do vazby neúspěšné uchazeče o azyl, kteří mohou představovat nebezpečí a které chce Německo poslat to jejich země původu.

"Musíme udělat vše proto, aby se případ Amri neopakoval," podotkl po jednání Maas. "Právní stát schopný obrany je nejlepší odpovědí na nenávist teroristů," míní. De Maiziére zase vyjádřil přesvědčení, že navrhovaná opatření přispějí k bezpečnosti občanů, aniž by nepřiměřeným způsobem zasahovala do jejich svobod.

De Maiziére i Maas jsou také pro zvýšení úsilí předcházet extremismu a pro intenzivní vyjednávání se zeměmi původu, aby zpátky přijímaly své občany, kteří v Německu nemohou zůstat. Zapojit by se do něj měly i další resorty, včetně těch, které zodpovídají za rozvojovou spolupráci. Ministři požadují i další zlepšení spolupráce mezi evropskými zeměmi.

Při útoku kamionem na vánoční trh v německé metropoli Tunisan Anis Amri minulý měsíc zabil 12 lidí a další desítky zranil. Masakr vyvolal ve spolkové republice velkou diskuzi i proto, že Amriho několik měsíců sledovaly německé tajné služby a Německo se ho také neúspěšně pokoušelo vrátit do jeho vlasti. Navrhovaná opatření mají do budoucna německým orgánům v podobných případech usnadnit postup.

Témata: Německo | policie | uprchlíci
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama