S exprezidentem Soaresem se přišly rozloučit tisíce Portugalců + VIDEO

Lisabon - S bývalým prezidentem Máriem Soaresem se dnes přišly rozloučit tisíce Portugalců. Někdejší hlava Portugalska zemřela v sobotu ve věku 92 let.

Mário Soares
doporučujeme

Státního pohřbu v Lisabonu ze podle tamních médií zúčastnila politická a společenská elita země, ale například brazilský prezident Michel Temer a španělský král Felipe VI. Soaresovy pozůstatky byly od rána vystaveny v Jeronýmském klášteře na předměstí Lisabonu, kde právě Soares v roce 1985 podpisem stvrdil portugalské členství v tehdejším Evropském hospodářském společenství, které se později změnilo v Evropskou unii.

Soares byl portugalským prezidentem v letech 1986 až 1996. Předtím byl po dvě období premiérem. Zakladatel Socialistické strany se výrazně zasloužil o návrat Portugalska k demokracii po pádu tamní diktatury v roce 1974 a přivedl zemi do EU.

„Jménem celého Portugalska, díky, Mário Soaresi," prohlásil ve smutečním projevu současný prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Vedle něho se pohřbu zúčastnili i další ústavní činitelé, kteří bez ohledu na svou politickou příslušnost vyjadřovali jednomu z nejvýznamnějších politiků moderní portugalské historie obdiv.

Politik byl v polovině prosince hospitalizován kvůli vážným zdravotním komplikacím. O Vánocích se jeho stav prudce zhoršil a exprezident upadl do hlubokého kómatu. Portugalsko po jeho smrti vyhlásilo třídenní státní smutek.

Když smuteční průvod se Soaresovou rakví vyrážel dnes odpoledne z kláštera na lisabonský hřbitov, po obloze přeletělo šest armádních stíhaček F-16s. Průvod pak prošel centrem metropole a zastavil před prezidentským palácem a parlamentem. Cestu lemovaly tisíce aplaudujících Portugalců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama