Jednání o sjednocení Kypru zatím bez výsledku, Turecko dělá cavyky

Ženeva - Mezinárodní konference politiků o znovusjednocení Kypru skončila ve čtvrtek bez dohody, turecko odmítá stáhnout své vojáky ze severní části ostrova. Ženevské rozhovory mají pokračovat na expertní úrovni 18. ledna, napsala agentura Reuters.

Recep Tayyip Erdoğan, turecký prezident
doporučujeme

Nový generální tajemník OSN António Guterres ujistil, že konečná dohoda je na dosah ruky. "Jsme velmi blízko dohodě. Ale nemůžete čekat zázraky. Bude nutné mít trpělivost," upozornil Guterres s tím, že v zájmu pevného a trvalého řešení nelze dohodu ušít horkou jehlou.

"Konference o Kypru... bude pokračovat na expertní úrovni 18. ledna diskusemi o bezpečnosti a zárukách, existujících obavách a (různých) přístupech a až budou známy výsledky, konference o Kypru bude pokračovat ve stejném složení jako ve čtvrtek," oznámil mluvčí kyperské vlády Nikos Christodulidis.

Konference se zúčastnili prezidenti obou částí ostrova Nikos Anastasiadis a Mustafa Akinci, kteří si ve středu v historickém kroku vyměnili mapy s navrženým konečným rozdělením budoucí kyperské federace. Podle Anastasiadise bylo v rozhovorech dosaženo většího pokroku v politickém dialogu. Výměna map je podle něho základem pro další diskuzi.

Anastasiadis se také vyslovil proti přítomnosti turecké armády v severní, turecké části Kypru, až bude dosaženo dohody. Ankara ale na setrvání svých 30 tisíc vojáků na ostrově trvá.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes prohlásil, že "nepřichází v úvahu", aby byly turecké síly staženy z ostrova. Ten by musely opustit všechny cizí jednotky, dodal nicméně. Kriticky se také vyjádřil k otázce střídání zástupců obou komunit v prezidentské funkci - princip čtyř mandátů pro kyperského Řeka a za jeden pro kyperského Turka odmítl a připustil poměr pouze dvou řeckých mandátů ku jednomu tureckému.

Erdogan zároveň obvinil Řecko, jako jednoho z garantů mírového projektu, že "opět utíká před řešením kyperského problému". Dodal, že Atény nemohou čekat, že dojde k řešení bez Turecka jako garanta.

Kypr je od turecké invaze v roce 1974, kdy se tam kyperští řečtí nacionalisté pokusili o vojenský převrat, rozdělen na Severokyperskou tureckou republiku, kterou uznává jen Turecko, a Kyperskou republiku. Kypr je členem EU, ale de facto jen jeho řecká část, která již několik let blokuje rozhovory o vstupu Turecka do unie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu je 652 nově nakažených koronavirem

15.06.2021 07:57 V Německu se za poslední den objevilo 652 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, přesně před…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama