Trump vyvolal pořádný poprask, politici EU bouřlivě reagují na jeho komentáře o EU a NATO

Berlín/Brusel – Budoucí americký prezident Donalf Trump svým rozhovorem pro britský list The Times a německý deník Bild vyvolal pořádný poprask. Prohlásil například, že NATO je zastaralé a že EU pro Británii opustí i další země. Zástupci Evropské unie reagovali dnes na jeho slova s překvapením i pobouřením.

Donal Trump při 1. prezidentské debatě sHillary Clintonovou (26.9.2016)
doporučujeme

Agentura AP uvádí, že podle německé diplomacie způsobily Trumpovy komentáře na adresu Severoatlantické aliance mezi Evropany údiv „Jeho komentáře vyvolaly obavy a znepokojení i tady v Bruselu. Právě jsem hovořil s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, který vyjádřil své znepokojení nad prohlášením Donalda Trumpa, že NATO je zastaralé," uvedl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

„Jde o komentáře, které jsou v rozporu s tím, co říkal jen před pár dny nastupující ministr obrany v senátním výboru ve Washingtonu. Uvidíme, jaké to bude mít důsledky pro americkou politiku," dodal. Podle francouzského ministra zahraničí je nejlepší odpověď na podobný rozhovor jednoduchá - sjednocení Evropy.

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Trumpovy názory jsou „známé již dlouho". „Já osobně počkám, až se americký prezident ujme úřadu a pak s ním budeme samozřejmě spolupracovat na všech úrovních," řekla novinářům.

Psali jsme:  

Trump sice s podobnými prohlášeními vystupoval i během bouřlivé předvolební kampaně, přesto jsou některé jeho komentáře překvapivé vzhledem k tomu, že si za ministra obrany zvolil bývalého generála Jamese Mattise, který NATO naopak označil za nejúspěšnější alianci moderních dějin.

Budoucí prezident USA rovněž naznačil, že je mu lhostejné, zda EU zůstane jednotná či nikoli, což je naprosto opačný přístup, než měla administrativa současného prezidenta Baracka Obamy. Ta se totiž naopak snažila povzbudit Brity, aby v referendu loni v červnu hlasovali pro setrvání v osmadvacítce.

Trump v rozhovoru uvedl, že se domnívá, že skupinu opustí i další zeě.... Myslím, že udržet to pohromadě nebude tak jednoduché, jak si mnoho lidí myslí," řekl Trump. Britský odchod z Evropské unie se podle něj „ukazuje být skvělou věcí".

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek Trumpovo prohlášení nechtěl příliš komentovat s tím, že je třeba počkat, až prezident 20. ledna nastoupí do svého úřadu. „Nyní je důležité být trpělivý, prezidentem je stále Obama," uvedl Zaorálek. "Čekám, až bude pan Trump skutečně ve funkci prezidenta. A pak dávám přednost komunikaci a spolupráci a možná bude zajímavé komentovat jeho prohlášení," dodal Zaorálek na dotaz ČTK.

Vyjádření Donalda Trumpa podle něj nebyla speciálním bodem programu na nynějším jednání ministrů zahraničí v Bruselu, jinak se prý ale o tomto tématu mezi diplomaty hovoří pořád. Evropská unie se podle něj na Trumpa nijak speciálně nepřipravuje. Přesto dodal, že transatlantická vazba je pro ČR a celou EU velmi důležitá.

Témata: Donald Trump | EU | NATO
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama