Osud letu MH370 je jednou z největších záhad moderní letecké historie. Připomeňte si s námi známá fakta

Sydney - Téměř tři roky po zřícení letadla společnosti Malaysia Airlines z letu číslo MH370 bylo ukončeno pátrání po troskách. Ve společném prohlášení to uvedly čínské, australské a malajské úřady. Právě tyto země se vyšetřování osudu letadla, které zmizelo na cestě z Kuala Lumpur do Pekingu dne 8. března 2014 i s 239 lidmi na palubě, podílely. CNN připomíná, jak postupovalo vyšetřování, zároveň ale cituje pozůstalé, kteří netají svou nespokojenost s tím, jak pátrání skončilo.

Letadla, ilustrační foto

„Přes veškeré úsilí s použitím nejlepších dostupných vědeckých poznatků, špičkové technologie, různých modelů a rad od vysoce kvalifikovaných odborníků, kteří jsou nejlepší ve svém oboru, bohužel, hledání nevedlo k lokalizování letadla," uvádí se v prohlášení. „Rozhodnutí o pozastavení podmořského hledávání nebylo bráno na lehkou váhu ani bez smutku."

Skupina Voice370, která sdružuje rodinné příslušníky osob na palubě letu, vydala prohlášení, ve kterém vyjádřila své zklamání. „Obchodní letadlo by nemělo jen tak beze stopy zmizet. Zastavení pátrání v této fázi není nic menšího než nezodpovědnost, která prozrazuje šokující nedostatek víry v data, nástroje a doporučení řady oficiálních odborníků,“ tvrdí pozůstalí.

Steve Wang, jehož matka byla na palubě letu, řekl CNN, že je zklamaný, že pátrání skončilo, když zatím poskytlo jen málo nebo vůbec žádné odpovědi. „Říkali, že jsou docela jisti, že hledají na správném místě, ale zdá se, že bylo špatné," řekl. „Myslím, že je jejich povinností, a to nejen vůči těm 239 cestujícím v letadle nebo nejbližším příbuzným jako my, ale pro lidi na celém světě, aby odpověděli na otázku, co se opravdu stalo letu MH370."

Oblast pátrání rozšířena nebude

Toto zmizení zůstává jedním z největších tajemství moderní letecké historie. Pátrači utratili miliony dolarů na prohledání 120.000 čtverečních kilometrů, ale dosud získali jen málo nových informací o posledních okamžicích letadla. Vyšetřovatelé před časem doporučili, aby se oblast pátrání rozšířila o dalších 25.000 kilometrů čtverečních severním směrem, australské úřady ale na požadavek nepřistoupily.

„Rozhodnutí nebereme na lehkou váhu," uvedl Darren Chester, australský ministr dopravy. „Ale vzhledem k absenci nových věrohodných důkazů není možné pokračovat v hledání. Bylo vynaloženo veškeré úsilí. Použili jsme pro toto hledání nejmodernější přístroje a ty nejlepší lidi,“ dodal. 

Let zmizel 8. března 2014

V 12:41 místního času dne 8. března 2014 opustil let MH370 mezinárodní letiště v Kuala Lumpuru a zamířil do Pekingu. Mířit letadlo mělo na sever, ale po poslední zprávě změnilo kurz směrem na západ, ukázaly vojenské radary. Vyšetřovatelé věří, že se letadlo obrátilo na jih a letělo kolem okraje Indonésie a přes Indický oceán. Vyšetřovatelé potvrdili, že kapitán MH370 Zaharie Ahmad Šáh několik týdnů před letem procvičoval na simulátoru trasu z Kuala Lumpur přes Indický oceán.

Na palubě letadla byly stovky lidí, mezi nimi i prarodiče, čerstvý absolvent vysoké školy, mladý pár nebo dvouletý chlapec. Většina cestujících a posádka pocházela z Číny a Malajsie, na palubě ztraceného letu však byli i jednotlivci a rodiny ze 14 různých zemí.

Vyšetřovacích teorií bylo několik

Objevilo se hned několik teorií o tom, co se vlastně stalo. Kusy trosek, které byly nalezeny, podle australského úřadu pro bezpečnost dopravy ukazovaly, že vztlakové klapky byly sklopeny, když MH370 havaroval. Podle zprávy se tak letadlo zřejmě vymklo kontrole a spirálovitě se zřítilo směrem dolů.

Tato zjištění naznačila první dvě hypotézy, říká letecká analytička CNN Mary Schiavová - buď na palubě vypukl oheň, nebo došlo k rychlé dekompresi, snad proto, že bylo rozbité okno, což vedlo k úmrtí cestujících několik hodin před tím, než letadlu došlo palivo a než šlo spirálovitě k zemi.

Vyšetřovatelé však s jistotou nedokáží říci, co pád způsobilo. Jediné, čím si byli jistí, bylo to, že se stroj zřítil na jihu Indického oceánu. „V určitém okamžiku v budoucnosti nastane velký skok kupředu ve schopnosti hledat pod mořem a někdo ho najde. Ale může to trvat celá desetiletí," tvrdí letecký expert Peter Goelz. „Myslím, že jej jednou najdou. Je to příliš velká záhada. Ale dnešní technologie to jednoduše nebo levně neumí.“

Nalezené kusy letadla pozůstalým nestačí

Při pátrání, do kterého se zapojilo několik zemí a různých společností, byly nalezeny celkem tři kusy letadla. První kus - flaperon z křídla, byl objeven v červenci 2015 na ostrově Reunion. Následně byly objeveny dvě vztlakové klapky – jedna na Mauriciu v květnu 2016, další v Tanzanii o měsíc později. Kromě toho se na pobřeží Afriky našlo dalších šest kusů trosek, které by mohly pocházet z letadla, úřady ale jejich původ nedokázaly potvrdit. Celkově dostal vyšetřovací tým upozornění na 20 kusů různých trosek.

Tyto skrovné nálezy však rozhodně pozůstalým nestačí. „Lidé, kteří s vámi žijí více než 20 let najednou odejdou," řekl Wang. „Chceme jen, aby nám dali více informací. Myslím, že je tu stále něco, co nevíme,“ dodal pro CNN.

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Související:

Právě se děje