Terorista Breivik? Norové ho ignorují, chodí za nim pouze jediný návštěvník

Oslo - Norský odvolací soud nyní projednává stížnost teroristy Anderse Behringa Breivika na údajné porušování jeho lidských práv ve věznici. Jak dnes píše agentura Reuters, osud pravicového extremisty zajímá čím dál méně Norů.

Anders Breivik
doporučujeme

"Postupně upadá v zapomnění... Lidé s ním skoncovali," uvedla Aasne Seierstadová, autorka knihy Jeden z nás, která pojednává o nejhorším masovém vraždění v Norsku v moderní době.

Stávající soudní proces je v ostrém kontrastu se soudem v roce 2012, který poslal Breivika na 21 let do vězení s možností prodlužování na doživotí. Tehdy na soud přijely stovky novinářů. "Pozornost se už k němu neupírá," říká Seierstadová, podle níž se Norové nyní více zaměřují na to, jak pomoci pozůstalým.

Norové v mnoha ohledech trestají Breivika tím, že si připomínají jeho zločiny, ale jeho osobu ignorují. O útocích většinou mluví jen jako o 22. červenci nebo o Utöyi, což je název ostrova, kde Breivik postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže poté, co v centru Osla jeho bomba zabila osm osob.

Nedostatek lidského kontaktu stát Breivikovi vynahrazuje nadstandardními podmínkami - terorista má k dispozici tři cely, z nichž jedna mu slouží jako tělocvična, má také vlastní televizi s DVD přehrávačem či X-box.

Zatím jediný návštěvník, který za Breivikem kromě profesionálů (jako jsou advokáti, lékaři či vězeňští dozorci) dochází, je 48letý kněz, jenž za tuto službu dostává zaplaceno. Jeho jméno není známé, sám sebe označuje jako "přítele".  

Ve vězení tráví Breivik značnou část času souboji s draky ve videohrách, které jsou určeny pro mládež do 16 let. Věnuje se také korespondenčnímu studiu politologie na univerzitě v Oslu, hodnocen je většinou písmeny C nebo B (na stupnici od A do F, kde A odpovídá jedničce).

Témata: Breivik, Anders | norsko
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 11:15 Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama