Priority Británie k brexitu mají podle Londýna v EU kladnou odezvu

Londýn/Brusel - Priority Británie při vyjednávání takzvaného brexitu, jak o nich v úterý hovořila premiérka Theresa Mayová, se v Bruselu setkaly s kladnou odezvou.

Brexit
doporučujeme

Řekl to dnes britský ministr pro odchod Británie z EU David Davis. Konkrétnější nebyl. Stanice BBC uvedla, že lídři EU by se měli vyjádřit v průběhu dne.

Mayová mimo jiné oznámila, že Británie se hodlá vzdát přístupu na jednotný trh EU a že si vyjedná nové obchodní smlouvy s EU i zeměmi mimo starý kontinent. Zdůraznila, že Londýn si bude znovu sám rozhodovat o tom, kolik přistěhovalců ze zemí EU bude do Británie přicházet, jak si podle ní přáli Britové v červnovém referendu o brexitu.

Brusel zatím oficiálně projev Mayové nekomentoval. Vyjednávač Evropské komise Michel Barnier jen zdůraznil, že zahájit rozhovory o brexitu lze s Británií až poté, co Londýn aktivuje článek 50 lisabonské smlouvy, který se zabývá ukončením členství v unii. Mayová potvrdila, že má v úmyslu tento proces zahájit koncem března.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson dnes ujistil, že Spojené království nehodlá zcela zavřít dveře přistěhovalcům a že bude dál přijímat početné turisty ze zemí EU. Britové podle něj budou také nadále cestovat do ostatních evropských států.

Témata: EU | Brexit | Velká Británie
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu je 652 nově nakažených koronavirem

15.06.2021 07:57 V Německu se za poslední den objevilo 652 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, přesně před…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama