EU by neměla vyjít z vyjednávání s Británii oslabena, varuje Fico

Bratislava - Předseda slovenské vlády Robert Fico se domnívá, že by Evropská unie neměla vyjít z vyjednávání s Británii o uspořádání vzájemných vztahů po brexitu oslabena. Byl by to podle něj špatný příklad pro jiné země nynější evropské osmadvacítky. 

Rober Fico, slovenský premiér
doporučujeme

Fico svými slovy přímo reagoval na úterní projev britské premiérky Theresy Mayové o dalšímu postupu během procesu vystupování Británie z unijního bloku. Pro Británii podle něj nebude budoucí smlouva o volném obchodu s EU výhodnější než její stávající plnohodnotné členství v unii.

Šéf slovenské vlády se domnívá, že jednání o brexitu budou velmi tvrdá a bolestivá. „Bylo by velmi nesprávné, pokud by sedmadvacítka vyšla oslabená a Británie posílená. Byl by to nejhorší příklad pro každou jinou zemi v rámci Evropské unie, kde mohou cítit tlaky veřejnosti na případné vystoupení z Evropské unie," řekl.

Britská premiérka Mayová oznámila, že Británie nechce ani částečné či přidružené členství v unii. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur a také kontrolovat počet lidí přicházejících ze zemí EU.

„Když hovoří Británie o svých občanech, o své zemi, my budeme hovořit o našich občanech, o naší zemi, o projektu Evropské unie. Za ústřední princip budeme považovat, aby práva a povinnosti v novém vztahu mezi Evropskou unií a Británii byly v rovnováze," uvedl Fico.

Podle slovenského premiéra nebude pro Británii budoucí smlouva o volném obchodu s EU výhodnější než její stávající plnohodnotné členství v unii.

Témata: Fico, Robert | Brexit
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šance na spravedlnost. Slovenský tisk hodnotí obnovení procesu v kauze…

16.06.2021 08:55 Zrušení osvobozujícího rozsudku nad dvěma obžalovanými v případu vraždy slovenského novináře Jána…

Německo hlásí 1455 nově nakažených koronavirem

16.06.2021 08:00 Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 1455 nových případů nákazy koronavirem a 137 úmrtí.…

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama