Lavina během otřesů zavalila hotel v Itálii. Umíráme zimou, volají lidé pod sutinami

Řím - Už čtyři mrtvé nalezli dnes záchranáři v italském hotelu Rigopiano na úpatí pohoří Gran Sasso, který zasypala lavina stržená středečním zemětřesením.

Lavina, ilustrační fotografie

Na hotel lavina spadla ve středu večer. Záchranáři už nalezli čtyři mrtvé. Tři těla se podařilo vyprostit, čtvrté zůstává v troskách, informovala s odvoláním na policii agentura ANSA.

Velitel záchranářského týmu Antonio Crocetta řekl, že je tam "mnoho mrtvých". Údaje o počtu pohřešovaných se různí. Deník La Stampa hovoří o třech desítkách, podle listu Corriere della Sera jich je 27. Mluvčí italské hasičské brigády Luca Cari agentuře AFP řekl, že se pohřešuje kolem 25 lidí. Hotel se pod lavinou zhroutil a je zcela zasypán a pro záchranáře velmi špatně dostupný. 

"Přesunujeme záchranářské skupiny na místo vrtulníkem a začínají tam kopat," řekl mluvčí italské hasičské brigády Luca Cari.

Na leteckém snímku je vidět jenom malá část střechy a horního patra stavby. "Zatím jsme nebyli schopni moc toho udělat. Ta stavba se zhroutila, je to spíš hromada suti než hotel. To, co z toho zbylo, hrozí sesutím. Hotel je téměř zcela zničený. Volali jsme, ale nikdo neodpovídal, žádné hlasy. Kopeme a hledáme lidi," řekl Crocetta. Hotel měl 43 pokojů a v době pádu laviny v něm byl personál a přes 20 hostů. ANSA uvedla, že mezi nimi jsou i děti.

"Svítí tam světla, ale není slyšet hlasy," uvedli záchranáři citovaní listem La Stampa. Jejich šéf řekl agentuře ANSA, že je tam "mnoho mrtvých".

Někteří hosté stačili poslal na pohotovostní čísla SMS zprávy. "Pomozte, umíráme zimou," napsal podle agentury ANSA jeden pár hostů. List Corriere della Sera zveřejnil SMS s textem:

Záchranáři si zřídili výchozí tábor ve městě Penna, vzdáleném asi deset kilometrů. Na proražení cesty tam čekají také sanikty. Crocetta a další se ke stavbě dostali ve čtyři hodiny ráno na lyžích. Hosté hotelu a personál jsou pod sněhem a troskami už mnoho hodin. "Byla to velká lavina," citovala ANSA záchranáře.

Živí vyvázli zatím dva lidé, které vrtulník dopravil do nemocnice. Jedním z nich je host Giampaolo Parete. "Jsem naživu, protože jsem právě vycházel pro něco do auta," řekl. Jeho žena a dva synové zůstali v troskách hotelu. "Ocitl jsme se pod sněhem, ale podařilo se mi dostat se ven. Auto zavaleno nebylo, počkal jsem v něm, dokud nepřišla pomoc," sdělil v nemocnice osmatřicetiletý muž.

Centrum zemětřesení bylo devadesát kilometrů severovýchodně od Říma. Největší škody byly hlášeny z provincií L'Aquila a Teramo v oblasti pohoří Gran Sasso, kde otřesy uvolnily několik lavin.

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

Související:

Právě se děje