Německo si hraje s ohněm? Úřady jsou na nohou kvůli nebezpečným islamistům

Berlín - Úřady v Německu údajně ztratily z dohledu tři radikální islamisty, kteří jsou považováni za bezpečnostní riziko. Vláda je teď pod tlakem, aby zabránila opakování smrtícího útoku, jako byl ten, který se odehrál minulý měsíc na trhu v Berlíně, píše Deutche Welle.

Německá vlajka
doporučujeme

Burkhard Lischka, parlamentní mluvčí sociálních demokratů, přiznal, že se nepodařilo nalézt tři z téměř 550 osob identifikovaných jako islamistické hrozby v Německu. Ve svém projevu po zasedání výboru pro vnitřní záležitosti v Berlíně Lischka varoval před opakováním situace jako v případě Tunisana Anise Amriho - neúspěšného žadatele o azyl, který vypadl z hledáčku vyšetřovatelů navzdory tomu, že byl dlouho považován za hrozbu. Minulý měsíc 24letý muž pomocí kamionu zaútočil na vánoční trhy v Berlíně, zabil nejméně 12 lidí a desítky dalších zranil.

„Oni si hrají s ohněm a každý špatný výpočet může být smrtelný," varoval Lischka. Amrimu se podařilo uprchnout do Itálie, kde ho u Milána nakonec zastřelila policie. K činu se přihlásil Islámský stát, Amriho pak tato teroristická skupina označila za svého „vojáka".

Psali jsme:  

Současná situace je proto podle mnohých nepřijatelná. Německá vláda čelila v Amriho případě ostré kritice, objevily se také otázky, proč nebyl Amri zadržen, když byl považován za hrozbu. Podle německých médií vyšetřovatelé zkoumali jeho minulost, nakonec se rozhodli, že je nepravděpodobné, že by provedl útok.

Ministr vnitra Thomas de Maizière ve středu oznámil, že úřady přezkoumávají případy každého ze 547 lidí - a to jak německých státních příslušníků, tak i a cizinců, kteří byli označeni za bezpečnostní riziko. Mělo by se podle něj znovu zvážit, zda by neměli být deportováni nebo alespoň vzati do vazby.

Podle úřadů zhruba polovina potenciálně nebezpečných islamistů v současné době žije v zahraničí. Dalších 88 z nich bylo umístěno do vazby. Více než třetina pochází ze západní spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, značný počet jich žije také v Berlíně.

De Maiziere vyzval zákonodárce, aby urychleně schválili řadu nových opatření představených tento měsíc. Díky nim by bylo jednodušší umisťovat nebezpečné osoby do vazby za účelem vyhoštění. Je nepřijatelné, aby se členové islamistických milic byli schopni volně pohybovat po celé zemi, uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Lídři EU zahájili summit s Bidenem, ujistil je o pevných vazbách s USA

15.06.2021 13:33 Spojené státy jsou po čtyřleté éře Donalda Trumpa opět připraveny být spolehlivým partnerem…

Slovenský nejvyšší soud zahájil líčení v případu vraždy novináře Kuciaka

15.06.2021 13:09 Slovenský nejvyšší soud začal dnes dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána…

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

15.06.2021 12:55 Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama