Hollande "prezidentem" EU? Prý chce nahradit Tuska v čele Evropské rady

Paříž - Web deníku Le Parisien dnes uvedl, že končící francouzský prezident François Hollande touží nahradit Donalda Tuska ve funkci stálého předsedy Evropské rady. Jeho šance na získání postu jsou však nízké.

Francouzský prezident François Hollande
doporučujeme

Hollandeovi stoupenci uvítali s nadšením jeho pondělní ostrou reakci na výroky Donalda Trumpa, který kritizoval Evropskou unii. "Evropa nepotřebuje rady zvenčí, aby se jí říkalo, co má dělat," prohlásil Hollande.

"Svou reakcí se již vrhl do role (šéfa Evropské rady)," usmíval se podle deníku jeden z blízkých spolupracovníků prezidenta. Jiný z nich ale připouští, že to bude těžké, protože za nového šéfa rady se musí postavit většina členských zemí, v nichž převažují pravicové vlády.

Hollandeovi naopak nahrává to, že nový předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i Tusk pocházejí ze stejného politického uskupení evropských lidovců.

Tuskův mandát končí koncem května. Hollande se neuchází o druhý prezidentský mandát a o jeho nástupci se rozhodne ve druhém kole prezidentských voleb 7. května.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama