Policie v Polsku zveřejnila fotky demonstrantů, opozice je proti

Varšava - Polská policie zveřejnila fotografie dvou desítek neidentifikovaných lidí, kteří se v prosinci zúčastnili protivládní demonstrace před budovou parlamentu a blokovali odchod vládních poslanců.

Polská policie, ilustrační foto
doporučujeme

Ministr vnitra, který zveřejnění snímků schválil, pohrozil podle polských médií trestním stíháním demonstrantů. Opozice, která vládu viní z porušování demokratických principů, stejně jako ochránci lidských práv označili postup úřadů za zastrašování.

Na policejních webových stránkách se ve středu objevily fotografie 21 lidí, které policie podezírá z možného porušení zákona, k němuž mohlo dojít v průběhu demonstrace na protest proti omezování přístupu médií do dolní komory parlamentu.

Psali jsme:  

"Lidi, jejichž fotografie byly zveřejněny, vyzýváme, aby se přihlásili úřadům...aby se mohli zodpovídat za porušení zákona," řekl novinářům ministr vnitra Mariusz Blaszczak, který dostal v opozičních médiích přezdívku "kladivo na demonstranty". "Čas, kdy existovali rovní a ti rovnější, už skončil," dodal ministr s odkazem na dobu, kdy zemi osm let vládli liberálové, což podle současné konzervativní vlády využívali k promíjení trestných činů svých příznivců.

Polský Helsinský výbor pro lidská práva označil bezprecedentní policejní postup za snahu odradit kritiky vlády od dalších protestů. "Neexistuje právní opora pro zveřejnění těch snímků. Ti lidé nejsou podezřelí," uvedl člen organizace Piotr Kladoczny, podle něhož bude mít publikace fotek odstrašující účinek na potenciální účastníky dalších demonstrací.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama