Našla se možná třetí fotografie Fryderyka Chopina

Varšava - Znalce a příznivce díla velkého romantického skladatele a klavírního virtuóza Fryderyka Chopina vzrušil nález snímku, který je pravděpodobně reprodukcí dosud neznámého Chopinova fotografického portrétu.

Frédérik Chopin
doporučujeme

"Může to být fotka roku," napsal polský list Gazeta Wyborcza s připomínkou, že až dosud byly známy jen dvě skladatelovy fotografie, obě daguerrotypie.

Fotografickou reprodukci zřejmě třetí Chopinovy daguerrotypie nalezl švýcarský fyzik a hudební nadšenec Alain Kohler, který nyní spolu s reportérem z francouzské rozhlasové stanice RFI pátrá po originálu, tedy po snímku na postříbřené kovové desce, uvedla polská média s odvoláním na Polský institut v Paříži, kterému Kohler nález ohlásil.

"Pokud analyzujeme pouze tvář na portrétu, mnohé svědčí o tom, že je to Chopin," uvedl kurátor varšavského Chopinova muzea Maciej Janicki. "Je ale řada otázek: odkud pochází snímek, kdy a za jakých okolností byl pořízen a kde je originál?" dodal.

Kohler je sice detektiv-amatér, nicméně se může pochlubit výsledky: před dvěma lety nalezl klavír značky Pleyel, na který Chopin hrával v letech 1844 a 1845. Agentuře AP řekl, že snímek nalezl v soukromé sbírce švýcarského hudebníka a že daguerrotypie byla pořízena okolo roku 1847 v pařížském atelieru Louise-Augustea Bissona.

Znalci Chopinova díla a života vědí o tom, že existovaly dvě známé daguerrotypie z Bissonova atelieru, které zachycovaly skladatele na sklonku života. Obě ale nepřečkaly druhou světovou válku. Zachovaly se jen jejich reprodukce.

Kohler se ale odvolává na dopis Chopinovy žačky, podle které v Bissonově ateliéru vzniklo více mistrových snímků, i když nepovedených.

Gazeta Wyborcza připomněla, že před pár lety svět oběhla zpráva o nálezu snímku zachycujícího Chopina na smrtelném loži. Nakonec ale tato možnost byla vyloučena, protože se rysy tváře neshodovaly.

Chopin se narodil v roce 1810 v Polsku, jeho otcem byl francouzský emigrant, matka zchudlá polská šlechtična. V 19 letech opustil Polsko a po Vídni se usadil v Paříži, kde skládal, hrál a učil a kde roku 1849 zemřel. Ve Varšavě se každých pět let pořádá pod Chopinovým jménem soutěž mladých klavírních virtuózů, příští se bude konat v roce 2020.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

EU a USA vyřešily spor o letadla, trval 17 let

15.06.2021 14:00 Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama