Dělejte už něco, nebo zemřou. Na Evropu se snáší ktirika kvůli migrantům

Brusel - Organizace Amnesty International zkritizovala Evropskou unii a zejména Slovensko za jeho nečinnost v otázce migrační krize. Velké mrazy sužující Evropu podle AI ohrožují uprchlíky, nikdo to ale přitom neřeší.

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Lucia Bernátová ze slovenské pobočky Amnesty International otevřeně vyzvala předsedu slovenské vlády Roberta Fica a šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera, aby spolu s ostatními vládami EU přemístili do zemí unie migranty, kteří uvízli na řeckých ostrovech.

Podle organizace čekají na naplnění dohody EU s Tureckem, jde jim ale o život. V krutých mrazech jim totiž hrozí umrznutí a smrt, což žádná z evropských zemí neřeší. Dokud ale jejich žádosti o azyl nebudou zpracované, na pevninu se nedostanou.

"Muži, ženy a děti jsou odkázáni na přežití v minusových teplotách a v tenkých stanech pokrytých sněhem. Jsou doslova ponecháni na ledě na prahu Evropy," píše se na webu Amnesty, kde může každý podepsat i petici, kterou spolu následně organizace odešle Ficovi a Junckerovi.

Psali jsme:  

Amnesty žádá, aby Evropská unie pro tyto žadatele o azyl zajistila přesun z řeckých ostrovů na pevninu do Řecka a aby podpořila řecké úřady v otázce registrace a schvalování žádostí o azyl a registrace žadatelů v adekvátních přijímacích podmínkách s vizí jejich relokace do ostatních zemí EU.

"Od přijetí dohody mezi EU a Tureckem loni v březnu nechali evropští lídři migranty na útěku a žadatelé o azyl se shromáždili na řeckých ostrovech. Očekávají, že tito lidé budou posláni zpět do Turecka, kde budou jejich práva respektována, "uvádí Amnesty International.

Podle organizace to ale takto fungovat nebude a vše bude jinak. "Turecko není bezpečnou zemí a návraty se nedějí v takovém tempu, jak to lídři očekávali. výsledkem jsou přeplněné tábory, narůstající úzkost a zmařené naděje," dodává v otevřené výzvě Amnesty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama