Trumpův projev vyděsil Evropu. Co říká Merkelová? Čtěte její prohlášení

Berlín - Na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes reagovala také německá kancléřka Angela Merkelová. Uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis.

Angela Merkelová, německé kancléřka
doporučujeme

"Říkám dvě věci: zaprvé pevně věřím, že nejlepší pro nás pro všechny je spolupracovat na základě pravidel, společných hodnot a společných kroků v mezinárodním hospodářském a obchodním systému, jakož i našeho přispění do vojenských spojenectví," řekla.

"A za druhé, transatlantické vztahy nebudou v příštích letech méně významné než v minulosti. Budu na tom pracovat. Když se vyskytnou rozdílné názory, kompromisy a řešení lze nejlépe nalézt, když si budeme nápady vyměňovat se vzájemným respektem," dodala Merkelová podle agentury Reuters.

Trump v předvolební kampani několikrát ostře kritizoval Merkelovou, především kvůli její vstřícné politice vůči migrantům. Kancléřka se ještě před inaugurací vůči Trumpově kritice ohradila a zdůraznila, že Evropané mají svůj osud ve svých rukou.

Trumpova inaugurační řeč stavějící Ameriku na první místo vyvolala v evropských a některých světových médiích obavy. Projev nového prezidenta ukázal, že "Trump neopustí populistické slogany z volební kampaně", napsal německý list Die Welt.

Psali jsme:  

"Trump zahájil varováním světu: Budu myslet pouze na Ameriku," napsal španělský list El Confidencial. Podle francouzského deníku Le Parisien dal Trump najevo, že hodlá provozovat politiku rozchodu nejenom ve svém projevu, ale i svým prvním exekutivním činem - podpisem dekretu, který povoluje co nejvíce výjimek pro plnění zákona o zdravotní reformě.

Kanadský Globe and Mail upozornil, že celý inaugurační rituál dokládá, že americká tradice má hluboké kořeny a nelze ji snadno zničit. Přesto ale upozornil na zamračené výbojné tváře za Trumpem a jeho vlastní výbojnost i ve chvíli, kdy přísahal na bible. "Tohoto naparujícího prezidenta bychom se měli obávat. Ve svém projevu slíbil, že zničí globální ekonomický řád, který Západu přinesl nejen blahobyt, ale v minulých 20 letech vymanil z krajní bídy miliardu lidí a další miliarda měla podle odhadu OSN následovat do roku 2030," napsal list.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama