Německý tisk tepe Trumpa: Vyjádřil se jasně, ale co to znamená?

Berlín - Trump se vyjádřil jasně, s nejasnými důsledky. Tak v titulku shrnul převládající názor německých médií k pátečnímu inauguračnímu projevu nového amerického prezidenta list Die Welt.

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Německé deníky se soustřeďují na pravomoci, které nyní Donald Trump soustředil do svých rukou, a poukazují především na prezidentovu výhradní moc nad "jaderným kufříkem".

Nový americký prezident promluvil nikoliv jako konzervativec, nýbrž jako uzurpátor, konstatuje Die Welt. A jeho inaugurační projev bude mít důsledky.

List připomíná, že Trump byl prvním prezidentským kandidátem, který otevřeně mluvil o možném žádoucím nasazení takových zbraní. Žádný jiný z jeho předchůdců od roku 1945 nekoketoval s mocí, kterou by mu přineslo složení prezidentské přísahy. A nyní je Trump 45. americkým prezidentem, konstatuje Die Welt a poukazuje na jediný zahraničněpolitický cíl, který Trump označil.

"Sjednotíme civilizovaný svět proti radikálnímu islámskému terorismu a vyhladíme ho," prohlásil. To byla jasná věta s nejasnými důsledky, napsal Die Welt. Její úspěch je konkrétně změřitelný, kontrolu ale získá Trump jen tehdy, bude-li vojensky mnohem silněji aktivní, než (Barack) Obama.

Pro první rok nové (Trumpovy) éry bude podle listu určující konflikt mezi Oválnou pracovnou a Senátem, nikoliv elegance předání moci nebo hněv protidemonstrantů. V Senátu totiž drží rozhodující hlasy pro dosažení republikánské většiny Trumpovi rozhořčení vnitrostraničtí odpůrci.

Erfurtský list Thüringer Allgemeine označil Trumpův inaugurační projev za lehce zředěnou verzi prezidentových předvolebních projevů plných pompézních slibů. Jak je chce splnit, Trump ani v pátek neřekl. "Jeho bojovým heslem je 'Amerika především'," to je ale podle erfurtského listu jen náhražka za 'Trump především'.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama