Jedli jsme led a slyšeli hlasy. Otevřená zpověď dívky, která přežila lavinu v Itálii

Řím - Šest mrtvých, 11 přeživších a 23 nezvěstných. Taková je dosavadní bilance hostů italského hotelu Rigopiano, který minulý týden zavalila mohutná lavina. Jedna ze zachráněných nyní otevřeně promluvila o pekle, které pod masou sněhu zažívali.

Lavina, ilustrační fotografie

Luxusní čtyřhvězdičkový hotel Rigopiano ležící se v regionu Abruzzo zasypala obrovská lavina v době, kdy se hosté chystali ubytovací zařízení opustit kvůli předchozímu zemětřesení. Dříve, než tak učinili, je ale i s hotelem pokryla masa sněhu.

Jednou z přeživších je 22letá studentka Giorgia Galassiová, kterou záchranáři vyprostili z mrazivého pekla po více než 50 hodinách. Italskému deníku Corriere della Sera prozradila, že ve chvíli, kdy se na ně lavina zřítila, seděla se svým snoubencem Vincenzem Fortim (25) na pohovce v hotelové hale.

"Byla tma jako v pytli. Byli jsme úplně odříznutí a neslyšeli jsme žádné zvuky. Naše hlasy rezonovaly, Vincenzo mi vysvětlil, že to bylo vlivem sněhu. Po celou dobu jsem neslyšela nic jiného než další hlasy přicházející zevnitř," řekla dívka deníku.

Skupinka, v níž se Giorgia ocitla, se sice slyšela, ale neviděla. Používali proto své mobilní telefony jako baterku a navzájem se snažili podporovat, aby v ledovém pekle přežili co nejdéle.

"Jediné, co jsme jedli, byl led. Měli jsme ho hodně a to nás udrželo při životě, adrenalin zahnal hlad," pokračovala dívka a přiznala, že přesně neví, kolik času pod lavinou strávila. Její odhad více než dvou dní se ale blíží realitě.

Psali jsme:  

V pátek v 11 hodin dopoledne si dívka spolu s dalšími přeživšími uvědomila, že jsou zachráněni. Uslyšeli totiž zvuky techniky a poté i hlasy záchranářů.

"Ptali se nás, kdo všechno tam je. Snažili se zjistit, kdo je tam dole, řekli jsme jim naše jména," popsala záchranu Giorgia. Záchranáři následně rozhodli, koho vysvobodí jako prvního, a popsali jim průběh prací.

Na světlo následně vytáhli i Giorgi s jejím snoubencem, který všechny okolo neustále uklidňoval. Poté byli všichni přeživší převezeni do nemocnice.

Tento příběh dopadl dobře, desítky dalších ale na svůj šťastný konec stále čekají. Záchranáři pracují nonstop ve velmi těžkých podmínkách se cvičenými psy a hledají další více než dvě desítky nezvěstných.

Záchranáři jsou ale limitováni podmínkami. Podle úřadů totiž hrozí další laviny a navíc nelze použít na vyprošťování těžkou techniku, protože v troskách se vytvořily vzduchové kapsy, v nichž může být někdo živý.

Šance na přežití se ale v chladném prostředí s každou minutou snižuje. Zatím poslední přeživší se podařilo zachránit v sobotu.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje