Konec? Naopak, uprchlíci se vrací do místa, ze kterého děsili Evropu

Calais - Doupě neřesti plné špíny, násilí a sexuálních napadání. I tak některá média líčila situaci ve francouzském přístavním městě Caials v době, kdy jeho migrační tábor zvaný "džungle" praskal ve švech. Tábor byl před třemi měsíci zničen a proud migrantů se postupně zmírnil, v posledních dnech se ale situace otáčí. A nových uprchlíků přichází stále více.

Tábor "džungle" v Calais
doporučujeme

Různá média, různé zdroje, stejné informace. Caials se opět plní migranty a hrozí, že se bude opakovat nedávná situace, kdy se v táboře tísnilo až 10 tisíc lidí, kteří si zde zbudovali vlastní obchody, restaurace i náboženské objekty. Úřady jsou v pohotovosti a jsou připraveni zabránit vznikání nových táborů, přesto přiznávají, že migrantů míří do města více a více.

Psali jsme:  

Server BBC koncem prosince uvedl, že se migranti nevzdávají a pomalu se začínají vracet zpět do zničeného tábora. Clare Moseleyová z charitativní organizace Care4Calais britské televizi řekla, že se v regionu stále skrývá několik stovek migrantů a existuje možnost, že se uprchlíci do francouzského přístavního města vrátí.

"V tuto chvíli je tu méně uprchlíků, než tomu bylo dříve, ale jak to vidím, je to jen dočasné. Stejně jako na jiných místech, která byla vystěhována. Brzy se vrátí situace, kdy tu budeme mít zoufalé uprchlíky, který tu budou žít v ještě horších podmínkách a budou potřebovat naši pomoc," varovala Moseleyová.

Policie přiznává selhání

Na místě hlídkuje policie, která sleduje přítomnost migrantů v celém Calais. Většinu z nich zatýká a nutí odejít, ani to je ale mnohdy neodradí. V posledních dnech se jich navíc vrací více než dřív.

"Demontáž tábora uprchlíky nezastavila. Situace je stejná jako před třemi nebo čtyřmi lety. Odhadujeme, že denně přijde až 50 nových migrantů," uvedl pro The Telegraph policejní mluvčí Frédéric Baland. 

Úředníci i policie zůstávají ve stavu vysoké pohotovosti a dělají, co mohou, aby zastavili znovuvybudování provizorních přístřešků. Od října podle policie navíc v Calais už žádný další tábor nezačal vznikat. Přesto úředníci přiznávají, že nemají nad místem plnou kontrolu.

Džungle - místo, kde neplatí zákon

Vedení města proto rozhodlo, že oblast známá jako "džungle" bude uzavřena, protože se stala nebezpečnou pro veřejnost. Mluvčí kanceláře starosty ale pro francouzská média přiznal, že policie jednoduše nemá dostatek lidí na ochranu areálu.

V "džungli" ani tři měsíce po její demontáži zkrátka neplatí zákon. Místo je navíc plné nebezpečného odpadu, střepů a, drátů a dalších předmětů, které mohou neopatrné návštěvníky lehce zranit. Toho využívají nově příchozí migranti, kteří spoléhají na to, že se do tábora nebude chtít policistům příliš často.

Ani uprchlíci se zde ale dlouho nezdrží. Většina nově příchozích bere "džungli" jako přechodnou stanici a mají zájem na tom dostat se co nejdříve do Británie. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama