Belgii došla trpělivost. Jako první země v EU násilím vyrazila migranta

Brusel - Belgie je obezřetná a po sérii provedených či připravovaných útoků tvrdě bojuje s terorismem. Nyní se jako první země v Evropské unii rozhodla vyhostit migranta proti jeho vůli.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Belgie jako vůbec první evropský stát vyhostila iráckého občana sympatizujícího s takzvaným Islámským státem proti jeho vůli. Uvedla to agentura Belga s odkazem na belgického státního tajemníka pro migraci a azyl Théa Franckena.

Iráčan byl podle agentury v kontaktu s podezřelými teroristy v Německu a hrozilo, že by mohl spáchat útok na belgickém území. Země proto nechtěla riskovat a odhodlala se k tomuto ojedinělému kroku.

"V sobotu jsme poprvé vyhostili osobu proti její vůli do Iráku. Pracovali jsme na tom několik měsíců. Šlo o nebezpečného teroristu, který byl umístěn ve zvláštní části věznice. Byl proti vyhoštění, ale nakonec se nám toho podařilo dosáhnout," citoval Franckena belgický deník La Derniere Heure.

Migrant byl nucen opustit zemi a už nikdy se do ní nepodívá. Do Belgie má totiž zákaz vstupu, který má zabránit tomu, aby se přišel mstít nebo spáchat možný teroristický útok.

Psali jsme:  

Vyhoštění Iráčanů z Belgie se odehrálo i v minulosti, vždy ale proběhlo na dobrovolné bázi. Irák totiž nepatří na seznam bezpečných zemí, kam je možné vracet občany ze zahraničí standardním způsobem. 

Ačkoliv jde o první případ tohoto druhu, nejedná se zřejmě o poslední. Belgie plánuje do Iráku vyhostit dalších více než padesát Iráčanů. Státní tajemník pro migraci a azyl se už s Bagdádem dohodl na návratu pěti osob, které byly odsouzeny a momentálně čekají na vyhoštění v belgických věznicích.

Riziko ale nehrozí pouze Belgii. Britský soud nedávno uznal vinným z financování terorismu 26letého Belgičana marockého původu. Podle poroty se podařilo prokázat, že v červenci 2015 předal tři tisíce liber (96.000 Kč) Mohamedovi Abrinimu, který je podezřelý z podílu na atentátu v Paříži z předloňského listopadu a v Bruselu loni v březnu. Informovala o tom agentura Reuters.

Zakaria Boufassil podle soudu Abrinimu předal peníze v hotovosti během osobní schůzky v Birminghamu. Té se zúčastnil také Brit Mohammed Ali Ahmed, který svou vinou u soudu přiznal už počátkem listopadu. O trestu, který Boufassil a jeho spoluobžalovaný Ahmed dostanou, soud rozhodne v pondělí 12. prosince. Oběma hrozí až doživotní vězení.

Belgická policie také pořádá razie v bruselských čtvrtích Schaarbeek, v Bruggách, v Antverpách a ve vlámském městě Sint-Niklaas. Při jedné z posledních razií zadržela osm lidí podezřelých z financování teroristické organizace Islámský stát (IS) a z verbování nových bojovníků do konfliktu v Sýrii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama