Potřebuje Británie jaderné zbraně? Londýn může najednou zničit až 192 měst

Londýn – V médiích se objevily zprávy, že britská vláda čelí podezření, že poslancům zatajila neúspěšný test jaderné rakety. Ten se uskutečnil jen pár týdnů před červencovým hlasováním parlamentu o obnovení flotily jaderných ponorek. Poslanci tehdy modernizaci starých strojů schválili. Server GQ Magazine se zabývá otázkou, na co vlastně Londýn takový arzenál potřebuje.

Test jaderné zbraně

Server se v červenci loňského roku zabýval otázkou, proč vlastně Británie potřebuje rakety Trident, které mohou nést jaderné hlavice. QC Magazín připomíná, že vůdce labouristů Jeremy Corbyn si na rozdíl od konzervativců myslel, že obnovení programu není potřebné. Poslanci přesto odhlasovali, že obnoví zastarávající flotily ponorek nesoucí jaderné střely Trident. Tento krok před poslanci obhajovala i premiérka Theresa Mayová, podle níž si Londýn kvůli hrozbám ve světě musí udržet status jaderné velmoci.

Londýn má v současné době čtyři ponorky třídy Vanguard, které byly do služby zařazeny v 90. letech. Nyní se jejich životnost chýlí ke konci. Původně měly být vyřazeny do šesti let, nově se předpokládá, že to bude do roku 2028. Nahradit je mají nová podmořská plavidla vyvíjená v rámci programu Successor. Modernizace by měla vyjít na 31 miliard liber (zhruba bilion korun).

Psali jsme:  

Jak připomíná server, žádná země od doby svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki v roce 1945 jaderné zbraně nepoužila. Britské jaderné ponorky byly v době studené války součástí plánů NATO, které měly umožnit cílený útok na Sovětský svaz. Právě to podle něj byla součást drastických plánů, kdy se oba bloky navzájem držely v patové situaci, díky čemuž ve výsledku nevypukla válka.

V současné době jsou podle serveru jaderné zbraně součástí křehkého balancování mezi Indií a Pákistánem. V souvislosti s ruským expanzivním chováním v Gruzii, na Ukrajině a zapojením Moskvy do bojů v Sýrii, prý zároveň není možné vyloučit Rusko jako hrozbu světovému míru a stabilitě. Japonsko se jako oběť jaderných zbraní této technologii dlouho vyhýbalo, ale s rostoucím napětím kvůli chování Číny se dokonce i v Japonsku ozývají hlasy k vývoji jaderných zbraní. „Vzhledem ke globálnímu trendu směřujícímu k proliferaci by jednostranné odstoupení od jaderných zbraní bylo mnohými považováno za významné riziko pro bezpečnost Spojeného království,“ uvádí server.

„Podmořské jaderné zbraně dávají Velké Británii možnost skrýt své jaderné zbraně, a vypálit je nezávisle na komunikaci,“ vysvětluje QG Magazín. Velká Británii tak má k dispozici ponorky nesoucí 16 jaderných střel, z nichž každá může zasáhnout cíl ležící až 11 tisíc kilometrů daleko. Každá raketa má tucet nezávislých hlavic se sílou zničit město. „Neexistuje žádný scénář, ve kterém je zničení 192 měst dobrý výsledek, ale mrazivý účinek Tridentu má odradit agresi proti Velké Británii nebo zabránit jadernému vydírání ze strany států proti Velké Británii,“ píše server.

„Britský jaderný program je nákladný, ale odhaduje se, že na něm závisí až 15.000 pracovních míst. Británie nikdy jadernou zbraň nepoužila, ale existují důkazy, že s nimi Velká Británii pomohla v dobách konfliktu i v době míru,“ dodává server s tím, že si po schválení modernizaci ponorek britský obranný průmysl s úlevou povzdechl.

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Související:

Právě se děje