Maďarsko drží smutek za oběti havárie autobusu v Itálii, Zeman zaslal kondolenci

Budapešť - Maďarsko dnes drží smutek za 16 obětí tragické nehody autobusu u severoitalské Verony. Do Budapešti zaslal kondolenci také český prezident Miloš Zeman.

Maďarský parlament
doporučujeme

Maďarský autobus havaroval v pátek před půlnocí na dálničním výjezdu do Benátek. Z lyžařského zájezdu ve Francii se v něm vraceli studenti budapešťského gymnázia Pála Szineyeie Merseho, jejich učitelé a rodiče některých z žáků. Po nárazu začal autobus hořet. Zahynulo 11 studentů a pět dospělých, zranění utrpělo 26 lidí.

Záchranáři dnes převezli čtyři z nejvážněji zraněných pasažérů z Itálie do budapešťské Vojenské nemocnice. Dva další zranění, kteří jsou v kritickém stavu, zůstávají v nemocnici ve Veroně. Lehce zranění cestující se už vrátili do vlasti. Identifikace obětí neštěstí by měla skončit ve čtvrtek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Kromě prezidenta Jánose Ádera a premiéra Viktora Orbána se piety na náměstí Lajose Kossutha před budovou parlamentu v Budapešti zúčastnil také předseda zákonodárného sboru László Kövér.

"Jen těžko se hledají slova útěchy nad zmařenými lidskými životy, především když jsou mezi oběťmi děti. Věřte mi, že jako otec soucítím s bolestí rodičů, a že se mě tato tragédie hluboce dotkla," uvedl Zeman v kondolenčním telegramu.

Maďaři jako hrdinu oslavují jednoho z učitelů, který se zájezdu s tragickým koncem účastnil. Tělocvikář György Vígh vytáhl z hořícího autobusu několik zraněných studentů, sám přitom utrpěl vážné popáleniny. V hořícím voze navíc zahynul jeho 30letý syn a 18letá dcera, kterým Vígh pomoci nedokázal. "Musíme se na něj dívat jako na hrdinu, protože riskoval svůj život, aby zachránil své studenty," uvedl zástupce ředitele postiženého budapešťského gymnázia.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron chce reset vztahů s Británií, ale i dodržení dohody o brexitu

12.06.2021 12:22 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl britskému ministerskému předsedovi Borisi…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Cestování na Slovensko? Od 14. června bude stačit i test provedený v ČR…

11.06.2021 23:29 Pro osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky do 14.6.2021 (6:00 hodin) je povinná…

Švédsko varuje před "temnými mraky" koronaviru, takzvanou variantou delta

11.06.2021 21:56 Aktualizováno Švédský úřad veřejného zdraví dnes varoval před znepokojivými místními ohnisky koronavirové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama