Britský ministr obrany Fallon popřel neúspěšný raketový test

Londýn – Informace médií o údajném neúspěšném testu rakety schopné nést jadernou hlavici, ke kterému mělo dojít loni v létě, dnes britský ministr obrany Michael Fallon popřel. Premiérka Theresa Mayová se pro BBC odpovědi na tuto otázku vyhnula.

Vlajka Velké Británie
doporučujeme

List Sunday Times s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele královského námořnictva napsal, že červnová zkouška rakety Trident II D5 bez jaderné hlavice, podniknutá u Floridy, odhalila „vážnou vadu".

Střelu odpálila ponorka HMS Vengeance, jedna ze čtyř britských jaderných ponorek. Raketa se podle listu odklonila z naprogramované dráhy a zamířila na Spojené státy. Šlo tedy prý o katastrofální chybu, která vyvolala paniku v nejvyšším politickém a vojenském vedení.

Psali jsme:  

Podle ministra byla zkouška naopak zcela úspěšná. „Navzdory informacím tisku o víkendu HMS Vengeance a její posádka podstoupily úspěšnou zkoušku a získaly tak potvrzení, že jsou s to se připojit do operačního cyklu," prohlásil dnes ministr Fallon před znepokojenými poslanci v parlamentu. Británie má podle jeho slov schopnost efektivního jaderného odstrašování.

List obvinil vládu, že neúspěch zatajila. Mayová se v BBC vyhnula odpovědi na otázku, zda o incidentu věděla, když loni v červenci poslanci po jejím naléhání a pětihodinové rozpravě odhlasovali obnovu zastarávající flotily ponorek s jadernými střelami Trident. Tento program, který má podle premiérky zajistit Británii uchování role jaderné velmoci, si vyžádá nejméně 41 miliard liber (asi 1,2 bilionu Kč). Proti hlasovala více než stovka z 650 poslanců, zejména skotští nacionalisté a někteří opoziční labouristé.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama