Zádrhel v brexitu: Vláda Mayové potřebuje souhlas parlamentu, rozhodl nejvyšší soud

Londýn - Britská vláda musí mít k zahájení jednání o brexitu souhlas parlamentu, rozhodl nejvyšší soud Spojeného království. Výsledek červnového referenda se tím sice nemění, začátek procesu vystoupení Británie z EU se ale patrně opozdí.

Brexit
doporučujeme

Na britskou justici se kvůli brexitu obrátili investiční manažerka Gina Millerová a kadeřník Deir dos Santos, kteří argumentovali tím, že brexitem přijdou Britové o některá práva, například o právo volného pohybu v rámci členských zemí unie. To se podle navrhovatelů nemůže stát bez souhlasu parlamentu.

"Je to vítězství demokracie a právního státu," řekl dnes Dos Santosův advokát. Millerová v prohlášení mimo jiné uvedla, že dnešní verdikt poskytuje právní jistotu založenou na demokratickém procesu.

Britští poslanci tak podle deníku The Guardian začnou v příštích dnech projednávat zákon, který vládě umožní zahájit s Bruselem rozhovory o odchodu. Očekává se, že parlament bude výsledek lidového hlasování respektovat.

Labouristická opozice ale už dříve uvedla, že bude usilovat o to, aby poslanci měli šanci brexitové vyjednávání ovlivnit. To dnes potvrdil i vůdce strany Jeremy Corbyn. Jeho mluvčí sdělil, že labouristé neplánují "zhatit proces spuštění článku 50" smlouvy o EU, který se zabývá ukončením členství. Chtějí ale prosadit takové dodatky k zákonu, které zabrání tomu, aby se ze Spojeného království stal daňový ráj.

Vůdce liberálních demokratů Tim Farron po vyhlášení rozsudku oznámil, že devět poslanců jeho strany bude hlasovat proti spuštění článku 50 a že požaduje další referendum o konečné dohodě Londýna s Bruselem o budoucích vztazích.

Premiérka Theresa Mayová v nedávném projevu oznámila záměr dosáhnout takzvaného tvrdého brexitu, tedy nekompromisního odchodu země z Evropské unie. Londýn neusiluje ani o částečné, ani o přidružené členství.

Mluvčí Mayové dnes v reakci na soudní rozhodnutí uvedl, že to nic nemění na plánech vlády spustit brexit do konce března.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas dnes v Bruselu novinářům řekl, že po rozhodnutí soudu je nyní na britské vládě, aby z něj vyvodila příslušné závěry. "My čekáme na formální oznámení (britského záměru odejít), takže nebudeme komentovat věci týkající se vnitřního právního či ústavního pořádku členských zemí," podotkl mluvčí. Opakovaně odmítl odpovědět na otázku, zda je z právního hlediska možné případnou notifikaci podle článku 50 unijní smlouvy následně odvolat.

Témata: Brexit | Velká Británie | EU
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama