Gangy migrantů ovládly švédské nákupní centrum. Bojíme se tu, přiznávají tamní zaměstnankyně

Göteborg – Zaměstnankyně největšího švédského nákupního centra Nordstan v Göteborgu žijí v ustáleném strachu z verbálních a sexuálních útoků ze strany gangů mladistvých migrantů. Běženci podle tamních médií změnili obrátil oblast v „no-go zónu".

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Švédská policie
doporučujeme

Začátkem tohoto měsíce göteborgská policie připustila, že se oblast kolem nákupního centra Nordstan mění v chaos, kde vládní bezpráví. Mladí přistěhovalci dokonce zastrašují policii, šikanují dívky a otevřeně prodávají drogy.

Vzhledem k tomu, že se nákupní centrum stalo ústředním uzlem pro mladistvé kriminální gangy, byly tamní orgány nuceny zavést mimořádná opatření. Snaží se tak předcházet dalším incidentům. Ženy pracující v Nordstanu přiznávají, že žijí v neustálém strachu, protože na místě po osmé hodině večer, kdy obchody zabírají, řádí gangy.

Psali jsme:  

Čtyřiadvacetiletá Emma vypráví, že je často terčem slovních útoků. „Je to sexuální obtěžování. Bylo mi řečeno, že by to se mnou chtěli dělat. Říkají mi, že jsem atraktivní a abych se za nimi zastavila, až budu mít volno,“ uvedla pro list Expressen. Přestože tvrdí, že jde o běžný jev, nikdy to nenahlásila policii. Myslí si, že by se tím nic nezměnilo. Podle svých slov uvažuje, že dá výpověď, aby se vyhnula dalšímu obtěžování. „Miluji svou práci a lidi, se kterými pracuji. Ale necítím se tam bezpečně,“ přiznala.

Linnea Lorentssonová, která je také zaměstnána v Nordstanu, sdílí Emmin pohled. Centrum, které je z hlediska tržeb i počtu návštěvníků největší v zemi, je podle ní velmi nebezpečné. Ženy jsou podle jejich slov pravidelně sledovány, mladíci po nich pískají. „Vypadá to děsivě. Nikdy bych nešla do Nordstanu ve svém volném čase. Proč byste šli na místo, kde se necítíte v bezpečí? Holky toho musí hodně skousnout. Lidé na vás křičí, zírají na vás. Někdy vás následují,“ popisuje.

Psali jsme:  

Policejní mluvčí Ulla Brehmová řekla, že ženy, které pracují v obchodech v Nordstanu, jsou vystaveny násilnickému chování, protože nemohou jen tak od děsivých situací odejít. „Musí tam stát a poslouchat je. Zároveň je tomu mnoho žen vystaveno i ve chvíli, když odchází z práce, nebo v tramvaji,“ přiznává mluvčí. „Vím, že to je pro ženy velký problém, jsou obklopeny těmito chlapci a muži. Je to hrozné a je to trestný čin,“ dodala.

Vedle sexuálního obtěžování už byly policii nahlášeny i další incidenty. Jeden teenager tu byl okraden, zatímco mu lupič držel na krku rozbitou lahev. Jednomu z prodavačů bylo vyhrožováno, když nachytal ve svém obchodě zloděje. Další mladík tu byl údajně bodnut do krku.

Rikard Sorensen, jeden z vedoucích manažerů tamní městské policie, odsoudil situaci, za kterou podle něj může imigrační politika liberální země. Poukazuje, že bylo zadrženo mnoho zahraničních mladíků, kterým chyběly doklady totožnosti. „Měl jsem před sebou člověka, který vypadal na 35 let, ale který tvrdil, že je mu 15. Nemůžu dokázat, že lže, takže ho musím pustit," uvedl Sorensen.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šílenství kvůli Gretě. Vyvolala chaos v Lisabonu i Madridu, zasahovala…

06.12.2019 16:28 Do Madridu dnes z Lisabonu vlakem dorazila švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Ve…

Sjezd SPD definitivně rozhodl. V čele strany jsou dva odpůrci Merkelové

06.12.2019 16:22 Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se dnes stali členka Spolkového sněmu z…

Jak zastavit vlnu uprchlíků? Von der Leyenová vyrazí jednat do Afriky

06.12.2019 16:09 Vyšší výdaje na rozvojovou pomoc třetím zemím patří k zásadním plánům nové předsedkyně Evropské…

Výbuch plynu v paneláku v Prešově: Pět mrtvých, dál hrozí zřícení domu

06.12.2019 15:59 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při dnešní explozi plynu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama