Bude Merkelová sesazena z postu kancléřky? Známý server nastiňuje, co čeká Německo

Berlín – Němečtí sociální demokraté určili jako kandidáta na kancléře Martina Schulze. Jak připomíná server Politico, jeho úkolem bude zastavit Angelu Merkelovou, která se bude ucházet o čtvrté funkční období v řadě.

Martin Schulz

Schulz, který před několika dny skončil na postu předsedy Evropského parlamentu, podle serveru zatím příliš velké šance nemá. Jeho SPD zatím v průzkumech veřejného mínění zaostává. Buď se tedy bude opírat o velkou koalici, nebo bude živořit v opozici. Politico nastiňuje pět možností, jak by mohl Schulz Merkelovou porazit.

Dostat SPD do bojovné nálady

Podle Politica má za sebou nejstarší německá strana čtyři frustrující roky. Straně, která je součástí vládní koalice spolu s CDU a CSU, se sice podařilo protlačit, co si při jednáních v roce 2013 vytyčila, přesto poslední průzkumy ukazují, že by ve volbách, které zemi čekají 24. září, získala hlasy asi jen pětiny Němců. „Kdybych kandidoval teď, prohrál bych a se mnou i SPD,“ uvedl končící předseda strany a vicekancléř Sigmar Gabriel. Podle vnitřních průzkumů věří straníci spíše Schulzovi.

Loňský průzkum pro ARD ukázal, že se Schulz těší stejné popularitě u občanů jako Merkelová – oba získali asi 57 procent. „SPD je odvážnou stranou a chceme důvěru z našich diskusí přenést do naší společnosti," uvedl Schulz v úterý na tiskové konferenci v Berlíně.

Sjednocení levice

SPD by se mohla pokusit sjednotit německé strany nalevo od středu a vytvořit jakousi červeno-červeno-zelenou koalici se Zelenými a Die Linke - a možná i se Svobodně demokratickou stranou. Tato matematika by ale fungovala pouze v případě, že by si z volebního koláče neukrojila příliš velký kus Alternativa pro Německo (AfD).

Server ale zároveň připomíná, že je velmi těžké definovat voliče SPD – stejně jako voliče dalších evropských stran s dělnickými kořeny. Voliče například rozděluje přístup k migraci. Sám Schulz nedávno v rozhovoru uvedl, že chce, aby byl v rámci EU nastaven právní rámec, který by zaručil, že azyl nebude poskytnut lidem, kteří nejsou oběťmi politického pronásledování. To se samozřejmě snadněji řekne, než udělá. I proto podle Politica mají Schulz a Merkelová společný cíl – vyhnout se debatě o migraci. A pokud na ni dojde, obrátit řeč na celoevropské řešení a doufat, že počty nově příchozích budou i nadále klesat.

V úterý Schulz také mluvil o tom, že není možné projevovat nenávist vůči menšinám. „Chci bojovat proti populistům a anti-demokratům. Sociální demokraté vždy bojovali proti nepřátelům demokracie.“

Mluvit s obyčejnými Němci

V případě, že se AfD podaří dostat do Bundestagu, se značně zkomplikuje možnost sjednotit levici. I proto musí Schulz řešit otázku potenciálně nespokojené střední třídy, kterou by právě AfD mohla oslovit. V několika minulých rozhovorech už Schulz naznačil, jaká asi bude jeho strategie – chce, aby obyčejní Němci měli pocit, že jejich práce, jejich peníze z daní a jejich respektování pravidel má nějakou cenu. „Chceme, aby pracovití lidé, kteří dodržují pravidla, mohli v Německu dobře žít,“ uvedl. „Chceme, aby se lidé cítili respektováni a aby zajistili dobrou budoucnost pro své děti,“ dodal.

Zdůraznit své silné stránky

Schulzovi kritici poukazují, že má tento politik zkušenosti pouze jako dlouholetý starosta města Würselen, kde se narodil, a pak že strávil 23 let v Evropském parlamentu. Loni v průzkumu každý čtvrtý Němec uvedl, že o něm nikdy neslyšel.

Na druhou stranu v Německu, kde všichni politici usilují o doktoráty a tituly, patří Schulz k těm, kteří nedokončili střední školu - nemá tedy maturitu. Bojoval s alkoholismem – a úspěšně. Díky tomu všemu je zvyklý na osobní kritiku nejen ze strany médií. Zároveň také ale ví, jak využít svou pozici jednoho z nejmocnějších Němců v Evropském parlamentu. Hodně se fotí a objevil se v celé řadě talk show. Ovládá také plynně angličtinu a němčinu a domluvit se dokáže i v několika dalších jazycích, což rád předvádí na různých mezinárodních setkáních.

A pokud dojde na nejhorší a SPD bude odsouzena k dalším čtyřem rokům v koalici s Merkelovou, Schulzova léta strávená v Bruselu ukazují, že se mu může dařit i ve velké koalici, dodává Politico.

První kolo voleb ve Francii zřejmě vyhráli konzervativci

20.06.2021 21:42 Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích dnes lidé hlasovali v prvním kole…

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Související:

Právě se děje