Fillon hasí skandál své manželky: Brala královský plat za nic, vypátral tisk

Paříž - François Fillon, kandidát pravice pro francouzské prezidentské volby, se snaží uhasit skandál okolo zaměstnávání své manželky Penelope v dobách, kdy byl ještě poslancem. Časopis Le Canard enchaîné tvrdí, že jeho reportéři nenašli ani náznak, že by Fillonova choť skutečně nějakou práci vykonávala, byť pobírala nadprůměrnou mzdu ze státní kasy.

François Fillon

Fillonová sice vystudovala práva, ale vždy se uvádělo, že místo o kariéru se starala o rodinu jako žena v domácnosti. Podle vlastních slov se nikdy nepletla do manželovy politické práce.

Časopis nyní vyrukoval s odhalením, že politikova manželka inkasovala přibližně půl milionu eur (asi 13,5 milionu Kč) za osm let "práce" v roli asistentky poslance, nejprve svého muže a pak - když se Fillon stal premiérem - i jeho nástupce v Národním shromáždění.

Psali jsme:  

Fillonův tábor se podle agentury Reuters horlivě snaží potlačit každou zprávu, která by favoritovi mohla uškodit v klání o Elysejský palác. Fillonův mluvčí přiznal, že Penelope Fillonová byla spolupracovnicí svého chotě, ale zdržel se vyjádření ohledně odměny za práci. "Je běžnou praxí, že manželky poslanců jsou jejich zaměstnanci, na levé i na pravé straně (politického spektra," řekl Thierry Solère.

"Nikdy jsem s ní nepracovala, nic o tom nevím. Znám ji jen jako ministrovu manželku," řekla týdeníku parlamentní spolupracovnice poslance Marka Joulauda, v jehož službách měla politikova manželka působit po Fillonově odchodu do vlády.

"Vždy (Penelope) pracovala ve stínu, protože není v jejím stylu sama se drát dopředu," zareagoval další Fillonův spolupracovník, Benoist Apparu, na podezření, že šlo o fiktivní zaměstnání.

"Vrhání smrdutých kuliček začalo," prohlásil sám Fillon a dodal, že článek dál komentovat nebude, protože není co komentovat. Je však prý "zděšen mírou opovržení a nepřátelství vůči ženám" v článku. "Protože je to má žena, tak nemá právo pracovat? Představte si, že by politik řekl ženě ať dělá jen marmelády. Všechny feministky by mu vynadaly," řekl.

Ale komentátoři si povšimli, že se nijak nevyjádřil k podstatě obvinění, které představuje první zádrhel v dosud hladkém tažení. "Škody by mohly být potenciálně značné," odhadl odpoledník Le Monde a dodal, že i ve srovnání s platy poslaneckých asistentek jde o vysoce nadprůměrné příjmy.

Časopis tvrdí, že se dostal k údajům, podle kterých Penelope Fillonová pobírala v různých obdobích od 3900 až po 7900 eur měsíčně hrubého (asi 105.000 až 213.000 Kč). Kromě toho si měla přijít ještě na dalších pět tisícovek eur v revue vydávané Fillonovým přítelem.

Na aféru podle listu Le Parisien zareagovala justice: finanční prokuratura dnes zahájila předběžné vyšetřování, které má ověřit, zda zaměstnání Penelope Fillonové bylo či nebylo fiktivní.

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Související:

Právě se děje