Výbor europarlamentu podpořil směrnici o zbraních, ČR marně protestuje

Brusel - Důležitý výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu dnes podpořil návrh směrnice EU o střelných zbraních. O předpisu, s kterým nesouhlasí Česko, by se mělo hlasovat v březnu.

Zbraně
doporučujeme

Se směrnicí přišla Evropská komise na konci roku 2015 v reakci na teroristické útoky v Paříži. "Považuji za velkou chybu, že jeden z prvních legislativních kroků, které unie v současné bezpečnostní situaci dělá, je špatně připravená legislativa. Dnes jsem samozřejmě hlasovala proti přijetí navrženého textu," uvedla místopředsedkyně výboru Dita Charanzová (ANO, ALDE).

Přestože se z původního návrhu podle ní už podařilo odstranit "řadu nesmyslů", jako byly zákazy zbraní pro muzea, sportovní střelce či filmaře a naopak prosadit výjimku pro stávající držitele zbraní, řada sporných bodů v textu dál zůstala.

"Držitelé zbraní už dnes splňují velmi přísná kritéria a já nevidím důvod upírat jim jejich zákonné právo. Komise navíc nebyla schopna doložit žádný relevantní důkaz toho, že by takové opatření zvýšilo bezpečnost v Evropě," podotkla europoslankyně.

Psali jsme:  

Vadí jí také některé navržené sankce, jako odebrání zbrojního pasu za držení zbraně a zásobníku zároveň. "To jsou kroky, které s bojem proti terorismu nemají nic společného,“ míní Charanzová.

Také dalšímu českému členovi výboru Jiřímu Pospíšilovi (TOP 09, EPP) se návrh nelíbí a její obsah není podle něj racionální. "Takováto úprava, kdy se zakazují bez jasného důvodu některé druhy legálních zbraní, nemůže nikterak pomoci v boji proti mezinárodnímu terorismu. Teroristé neútočí legálními zbraněmi," podotkl.

Podle britské konzervativní europoslankyně Vicky Fordové se ale v dosavadních jednáních podařilo najít rovnováhu mezi zájmy legitimních majitelů zbraní a veřejným zájmem o větší bezpečnost Evropy.

V Česku se vůči návrhu směrnice zdvihl silný odpor, jak ale nedávno připustil i premiér Bohuslav Sobotka, nemá Praha pro svůj odmítavý postoj v unii spojence. Je podle něj velmi pravděpodobné, že europarlament jako celek návrh podpoří.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Vakcína AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, řekl…

13.06.2021 11:40 Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama