Konec aut na čtyřech kolech? Airbus zveřejnil revoluční koncept nového stroje

Mnichov/Londýn - Společnost Airbus chce do roku 2030 způsobit revoluci v městské dopravě. Plánuje postupně nahradit tramvaje, autobusy a taxislužbu novým samolétajícím taxíkem, který bude moci díky jeho dostupnosti využívat každý. S testováním by se mělo začít už letos.

Koncept létajícího taxíku společnosti Airbus

Společnost Airbus zveřejnila predikce k rozvoji městské dopravy do roku 2030 už v loňském roce. Kromě plánů na vztyčení vzdušných drah nad městy představila firma prototyp samolétacího taxíku, který by se dal zavolat pomocí aplikace v telefonu.

"Před sto lety se městská doprava přesunula pod zem, nyní máme technologie k tomu, abychom šli nad ní," uvedl loni na konferenci v Mnichově ředitel společnosti Tom Enders.

Podle něj se chce Airbus na městskou dopravu se zaměřit především kvůli tomu, že očekává nárůst populace ve městech o 10 procent do roku 2030. Z ekonomického hlediska tak pro něj může být zajímavý odklon od dopravních letadel a směřování se k menším projektům.

Lidstvo potřebuje vzlétnout

Podle Enderse by létání lidstvo zbavilo mnoha starostí. "Už bychom nemuseli investovat miliardy do výstavby silnic a mostů," dodal ředitel Airbusu s tím, že neočekává, že by se současné samořídící automobily udržely na vzestupu.

Podle něj zkrátka není potenciál na silnici, ale ve vzduchu. Silnice považuje za omezené, nákladné a nevyhovující dnešním potřebám. Naopak vzdušná doprava může poskytnout vše, co dnes lidem chybí.

Vznikl proto projekt CityAirbus, automatická elektrická helikoptéra, která je schopná pojmout více pasažérů. Helikoptéru budou zpočátku ovládat piloti dálkovým ovládáním, následně chce ale firma přejít na plně automatický režim. Další variantou tohoto stroje by měl být i menší taxík, který by spolu s CityAirbusem nahradil městskou hromadnou dopravu.

Systém rezervace místa v taxíku v CityAirbusu by měl být podobný, jako u současného trendu. Mělo by se dát vše zařídit pomocí jednoduché mobilní aplikace. Firma také vytváří systém vzdušných drah pro městskou dopravu, který by měly oba stroje využívat.

Testování už letos

Podle původních plánů mělo testování začít už v loňském roce, nakonec ale bude provedeno až letos. Enders o tom informoval agenturu Reuters s tím, že na projektu pod interním označením Vahana se i nadále pracuje.

Ředitel Airbusu také podotkl, že samolétající taxíky bere společnost velice vážně a opravdu se snaží přesunout transport lidí a zboží do vzduchu, což by způsobilo technickou a dopravní revoluci a zcela proměnilo tvář velkoměst.

Pokud testy dopadnou dobře, první produkce samolétajícího taxíku by mohla začít už v roce 2021. V tuto chvíli firma vytváří a konstruuje první použitelné prototypy.

Témata: airbus | CityAirbus | doprava

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Související:

Právě se děje