Ve Švédsku soudí reportéra, pomohl syrskému chlapci do země

Malmö - Ve Švédsku dnes začal proces s novinářem Fredrikem Önnevallem, který v roce 2014 pomohl patnáctiletému syrskému uprchlíkovi dostat se z Řecka do Švédska. O svém činu natočil dokumentární pořad, je souzen za převaděčství společně se dvěma členy svého štábu, kameramanem a tlumočníkem.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Önnevallův dokumentární pořad se po odvysílání v lednu 2015 setkal s rozporuplnými reakcemi. Mnoho lidí mu na sociálních sítích vyjadřovalo sympatie, jiní ho odsuzovali jako zločince, který vozí do Švédska nelegální migranty.

Prokurátorka Kristina Amilonová před zahájením soudního jednání uvedla, že případ se týká dodržování zákonů, nikoliv morálky. "Z právního hlediska jde o případ převaděčství," podotkla. Poukázala na to, že novináři část cesty vezli Syřana autem, které za své peníze pronajali, určovali trasu a hocha doprovázeli.

Obhajoba naopak tvrdí, že žurnalisté byli pouze chlapcovými společníky na cestě. Hoch si sám platil vlak, autobus a trajekt, kterými se do Švédska dostávali. Sám si také zařídil doklady. "Šlo tady o dokument, který líčí cestu migranta z Řecka do Švédska," prohlásil právník Björn Benschöld.

Önnevall a jeho kolegové v roce 2014 v Řecku natáčeli pro švédskou televizi SVT dokument o reakci evropských nacionalistických stran na příliv migrantů a filmovali život uprchlíků na cestě. Narazili přitom na patnáctiletého Syřana, který se chtěl dostat do Švédska za svým bratrancem.

"Vezměte mě s sebou," požádal tehdy hoch Önnevalla. V dokumentu je vidět, jak tato otázka švédského novináře zaskočí, nakonec ale souhlasí. Trojice Švédů následně zrušila svůj let do Švédska, aby mohla chlapci pomoci. "Jsem si jist, že jsme se zachovali správně, že to nebyl zločin," prohlásil Önnevall s tím, že hoch se chystal riskovat svůj život.

Syrský chlapec se ve Švédsku setkal se svým bratrancem, který na něj čekal při příjezdu na nádraží, a rychle získal povolení k trvalému pobytu, takže za ním následně mohli přijít i jeho rodiče, bratr a sestra. Mluví už plynně švédsky, dělá si kurz na řidičský průkaz a v létě si našel první brigádu. S Önnevallem je stále v kontaktu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama