EU v beznaději. Kdo zná Evropu, se jen diví: Jaký růst? Jaká stabilita?

Minulý týden byl předsedou Evropského parlamentu zvolen Antonio Tajani, připomíná historik Andrea Mammone, který přednáší na Royal Holloway Univerzity of London. V komentáři pro server CNN poukazuje, že s ohledem na nepřeberné množství výzev, kterým nyní čelí Evropská unie i celý kontinent, jeho politický úkol bude jeden z vůbec nejtěžších.

EU

Jen beznaděj

Tajaniho volba je výsledkem nově vytvořeného spojenectví mezi Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu Guye Verhofstadta a Tajaniho středopravicovou Evropskou lidovou stranou, vysvětluje expert.

Chceme jednat společně, abychom přinesli výsledky evropským občanům a garantovali stabilitu Evropy. Naše partnerství je založeno na obsahu a reformách pro Evropu. Jde o pakt pro výsledky,“ cituje Mammone slova předsedy lidovecké frakce v europarlamentu Manfreda Webera. Dodává, že Verhofstadt zase hovořil o prvním důležitém kroku při vytváření proevropské koalice k reformě a posílení EU, které jsou naprosto nezbytné, jelikož uskupení čelí Trumpovi, Putinovi a dalším výzvám, a proto je nezbytné spolupracovat na jeho reformě.

Rok poté, co evropský establishment dostal tvrdou ránu ve formě volebního vítězství Donalda Trumpa a britského rozhodnutí opustit EU, se nedá předpokládat, že nedávná změna na postu předsedy europarlamentu může znamenat pro osmadvacítku nový start, konstatuje odborník. Dodává, že ti, kdo doufají v proměnu unijní politiky, budou zřejmě zklamáni.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tajani je bývalým eurokomisařem, někdejším mluvčím Silvia Berlusconiho a jedním ze zakladatelů politické strany tohoto mediálního magnáta, poukazuje Mammone. Soudí, že jeho volba ukazuje snahu europarlamentu zachovat statut quo. Po svém vítězství Tajani naznačil, že není nutné prosazovat více integrace, ale ani ničit úspěšné nadnárodní politické projekty, aby se evropská politika dostala z aktuální krize, uvádí historik. Tvrdí, že takový postoj vzbuzuje beznaděj.         

Starý kontinent čelí slabému růstu, silné nezaměstnanosti – především v některých jižních oblastech – a rostoucí nespokojenosti a celkovým vládnutím. To přispívá k růstu nacionalistických, krajně pravicových a protievropských sil,“ deklaruje akademik. Dodává, že tato nepříjemná situace je zhoršována probíhajícím přílivem uprchlíků k hranicím Evropy, přičemž odpověď evropských vůdců na tyto problémy není adekvátní.   

Tento historický moment podle experta vyžaduje novou dynamiku, a pokud má evropský projekt přežít, musí se podniknout doslova revoluční akce. Přesto 351 ze 751 europoslanců hlasovalo pro kontinuitu, když zvolili Tajaniho, což může rozzuřit mnoho Evropanů, především mladých nezaměstnaných, obává se historik. Připomíná, že západní společnost má zkušenost s tím, jak se vzdor proti elitám projevuje politicky – vyústil v brexit a volbu Trumpa.   

Riziko škrtů

Riziko ve skutečnosti spočívá v dalším posílení úzce profilovaných pravicově-nacionalistických sil v blížících se francouzských, nizozemských a také německých volbách, varuje odborník. Doporučuje, aby EU tvrdě zapracovala na zlepšení svého nepříznivého obrazu tím, že přijme více sociální a lidem prospěšné reformy. „Zdá se však, že politické elity si užívají svůj výlet na Titaniku, namísto změny svého pohledu na svět,“ kritizuje Mammone. V praxi to podle něj znamená, že volba Tajaniho zkompletovala monopol středopravicových uskupení v hlavních evropských institucích, jelikož již ovládají výkonný orgán, Evropskou komisi, stejně jako mocný zastupitelský sbor členských zemí, Evropskou radu.       

To znamená, že nebude existovat žádná protiváha k nepopulárním úsporným opatřením, které prosazuje Německo, očekává akademik. Vysvětluje, že uvedené seskupení liberálů sdílí stejná ekonomická stanoviska, avšak taková fixace na samotné rozpočty nemůže zvrátit stagnaci hospodářství, podnítit veřejné investice či nabídnout lepší budoucnost pracujícím a mladým. Naznačené plány jsou podle odborníka stále vágní a založená na dosavadní politice, ačkoliv dohoda mezi pravicovými subjekty hrdě hlásí, že bude podporovat posílení růstu, stability, udržitelného rozvoje a investiční strategie EU, včetně nových ambiciózních obchodních dohod.  

Každý, kdo zná Evropu, se jen diví: Jaký růst? Jaká stabilita?“ konstatuje Mammone. Podotýká, že není vůbec zmíněn křehký stav italského bankovního sektoru, či nedostatečné oživení v zemích, jako je Řecko.

Verhofstadt sice tvrdí, že jde o koalici idejí s cílem změnit směřování EU a akcentuje nutnost vedení, jelikož budoucnost nepočká, připomíná historik. „Ale pokud toto nové vedení vezmeme za slovo, je těžké vidět na obzoru jakékoliv zlepšení,“ obává se závěrem odborník.

Témata: EU | Antonio Tajani

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje